حامد کرزی: حمله کنندگان به مساجد دشمنان اسلام و بشریت هستند

Image caption کرزی: حمله کنندگان به مساجد و نمازگزاران دشمنان اسلام هستند

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان حمله بر مساجد و نمازگزاران در مسجد شیعیان در حومه شهر پیشاور پاکستان را محکوم کرد و آنرا دشمنی آشکار با اسلام و بشریت خواند.

روز جمعه پلیس شهر پیشاور در پاکستان گزارش داد که مسجد شیعیان در منطقه گلشن این شهر هدف حمله انتحاری قرار گرفته که در نتیجه آن، دست کم پانزده نفر کشته و بیش از بیست و پنج نفر دیگر زخمی شده اند.

این مسجد در داخل یک مدرسه دینی واقع شده است.

به گفته سخنگوی پلیس پیشاور، در حمله روز جمعه به این محل سه نفر شرکت داشتند که پس از نزدیک شدن به در ورودی مدرسه، مامور پلیس محافظ آن را به رگبار گلوله بستند و سپس یکی از آنان وارد مسجد شد.

این فرد پس از ورود به مسجد، مواد منفجره همراه خود را در میان جمعیت نمازگزارانی که برای انجام مراسم نماز جمعه در آنجا حضور داشتند منفجر کرد.

به گفته شاهدان عینی، تیراندازی بیرون از مسجد باعث وحشت و سراسیمگی حدود سیصد نمازگزار داخل مسجد شد و کوتاه مدتی پس از آن، انفجار مهیبی در وسط مسجد روی داد.

وضع مامور پلیس زخمی شده در اثر تیراندازی مهاجمان هم وخیم گزارش شده است. هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله انتحاری روز جمعه را برعهده نگرفته است.

این فرد پس از ورود به مسجد، مواد منفجره همراه خود را در میان جمعیت نمازگزارانی که برای انجام مراسم نماز جمعه در آنجا حضور داشتند منفجر کرد.

در خبرنامه ای که از سوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده آمده است که حامد کرزی با تقبیح شدید این عمل تروریستی گفته که حمله بر مساجد و اماکن مقدس مسلمانان و به خاک و خون کشیدن نماز گزاران دشمنی با دین مقدس اسلام است.

رئیس جمهور افغانستان حمله تروریستی در پیشاور را یک حادثه دردناک خوانده است.

شهر پیشاور در شمال غرب پاکستان و در نزدیکی مناطق قبیله نشین واقع شده است که از جمله مراکز فعالیت اسلامگرایان مسلح از جمله گروه‌های وابسته به طالبان و شبکه القاعده محسوب می شود.

طی سال گذشته میلادی، حمله به شیعیان در نقاط مختلف پاکستان شدت گرفت که به گفته دیده‌بان حقوق بشر، از سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر، به کشته شدن دست کم چهارصد نفر منجر شد.

خشونت فرقه ای یکی از مشکلاتی است که دولت جدید پاکستان که به تازگی زمام امور را در دست گرفته با آن مواجه است.

گروه های شیعه در پاکستان دولت قبلی را به ناتوانی در حمایت از این اقلیت متهم می کردند و دولت جدید وعده داده است با خشونت فرقه ای برخورد کند.

مطالب مرتبط