روزنامه‌های کابل: شنبه، اول سرطان

Image caption کارتون روزنامه افغانستان

مسایل مرتبط با گشایش دفتر گروه طالبان به عنوان "دفتر سیاسی امارت اسلامی افغانستان" در قطر، همچنان در صدر مطالب خبری و تحلیلی روزنامه‎های چاپ امروز کابل است.

چراغ گشایش این دفتر را "ازدواج سیاسی طالبان و آمریکا" خوانده و نوشته در حالی که آمریکا در گذشته بر پذیرش قانون اساسی افغانستان، قطع ارتباط با گروه القاعده و احترام به حقوق زنان و اقلیت‎ها از سوی گروه طالبان تاکید می‎کرد، حالا بدون توجه به این پیش شرط‎ها با این گروه در قطر گفتگو می‎کند.

نویسنده روزنامه این پیش شرط‎ها را "آرزوهای دست نیافتنی" دانسته و نوشته که طالبان حاضر نیستند با قطع رابطه با گروه القاعده، از قدرت نظامی‎اش در مناطق تحت کنترل خود دست بردارد. به نظر سرمقاله‎نویس چراغ، ادامه این وضعیت منجر به ادامه خشونت علیه زنان و اقلیت‎ها در افغانستان است.

روزنامه ویسا در مطلب نخست خود با عنوان "نحوه گشایش دفتر قطر نتیجه کار مخفی جان کری و ژنرال کیانی بود"، نوشته که چگونگی گشایش این دفتر بین وزیر خارجه آمریکا و رئیس ستاد ارتش پاکستان توافق شده بود. نویسنده مدعی است که گروه طالبان اعلامیه خود درباره گشایش این دفتر را در چهارچوب این موافقت منتشر کرد.

این گروه در اعلامیه‎ای نوشت که "امارت اسلامی" برای پایان "اشغال و تشکیل نظام مستقل اسلامی، جهاد و تلاش می‎کند" و برای رسیدن به این هدف همیشه از راههای مشروع استفاده کرده است". این اعلامیه افزوده که دفتر قطر برای روشن کردن سیاست‎های امارت اسلامی و تفاهم با کشورهای جهان گشوده است.

Image caption نمایندگان گروه طالبان در حال برافراشتن پرچم "امارت اسلامی" در دفتر قطر

ویسا معتقد است که ارتباط آمریکا با گروه طالبان حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را "منزوی" کرد. به تعبیر نویسنده، در حالی آقای کرزی تلاش می‎کرد نشان دهد که در مورد گفتگو با طالبان کابل نسبت به اسلام بیشتر اهمیت دارد، آمریکا به صورت روز افزونی از کابل رو می‎گرداند.

روزنامه دولتی انیس گزارش نشست روز چهارشنبه حامد کرزی با رهبران جهادی و مسئولان شورای عالی صلح درباره گشایش دفتر طالبان در قطر را در صفحه نخست خود چاپ کرده و از قول آقای کرزی نوشته "تا زمانی که روند صلح کاملاً افغانی نباشد، شورای عالی صلح در مذاکرات قطر اشتراک نمی‎کند".

به نوشته انیس، در این نشست تاکید شد که در پشت گشایش دفتر طالبان درقطر، "قدرت‎های بیرونی" قرار دارند و چگونگی گشایش این دفتر در مغایرت کامل با تضمین‎هایی بوده که قبلاً از سوی آمریکا به افغانستان داده شده بود. گزارش افزوده که ارسال "پیام ادامه جنگ و خونریزی" همزمان با گشایش این دفتر، مغایر روحیه صلح‎طلبانه است.

آرمان ملی در سرمقاله خود گشایش دفتر طالبان در قطر را "توطئه‎ای بزرگ علیه مردم افغانستان" دانسته و نوشته که اگر این دفتر "نمایندگی امارت اسلامی" تلقی شود، این امارت موازی با "جمهوری اسلامی افغانستان" قرار داده شود، این امر مایه نگرانی شدید مردم افغانستان خواهد بود و علیه آن باید با قوت تمام مقاومت کرد.

به تعبیر آرمان ملی، طالبان با بمبگذاری‎های انتحاری جان غیرنظامیان را می‎گیرند و مردم افغانستان افراد این گروه را "سربازان ارتش پاکستان" می‎دانند که برنامه‎ای به جز عملیاتی کردن برنامه‎های سازمان اطلاعات ارتش پاکستان ندارند. به باور نویسنده، مردم افغانستان طالبان را فرزندان خود نمی‎دانند.

سرمقاله‎نویس آرمان ملی از آمریکا خواسته که باید مشخص کند که از طالبان در دفتر قطر چه می‎خواهد و پاسخ دهد که آیا گشایش یک گروه "تروریستی" با معیارهای بین‎المللی سازگار است یا نه. نویسنده افزوده که اگر گروهی به عنوان امارت اسلامی بر مردم افغانستان "تحمیل" شود، این مردم مقاومت خواهند کرد.

Image caption دفتر طالبان در قطر

اما روزنامه وحدت در سرمقاله خود گشایش دفتر قطر را نتیجه ۱۲ سال دیپلماسی دانسته که که حکومت افغانستان در "متن آن نقش اساسی" داشته است. به تعبیر نویسنده، این دفتر دسته گلی است که حامد کرزی آن را به آب داده است. نویسنده این روزنامه معتقد است که گشایش این دفتر بیانگر ناتوانی و دیپلماسی منفعل حکومت افغانستان است.

نویسنده وحدت معتقد است که "شتابزدگی" آمریکا و افغانستان می‎تواند در پی گشایش این دفتر، وضعیت را به سود طالبان و پاکستان به عنوان حامی این گروه تغییر دهد. روزنامه هشدار داده که در صورت "غفلت" حکومت افغانستان، وضعیت کنونی تبدیل به فرصتی گرانبها برای "سلطه سیاسی و امنیتی پاکستان بر افغانستان شود".

وحدت افزوده که آمریکا دیگر حوصله چانه‎زنی با حکومت و سیاست‎های متناقض جامعه افغانی را ندارد، به همین دلیل ترجیح می‎دهد با پاکستان تعامل کند – کشوری که به تعبیر نویسنده، "رگ خواب" افغانها را به خوبی می‎شناسد. به نظر این روزنامه، این امر برای آمریکا به این معنی است که هم لعل به دست آید و هم دل یار نرنجد.

ولی روزنامه ماندگار گشایش دفتر "امارت اسلامی" را موفقیـتِ حامد کرزی و تیم او دانسته و نوشته که حکومت آقای کرزی با این امر "در اصل موافق است و مخالفت ظاهریِ او نیز با این حرکت، صرفاً به منظور انحرافِ اذهان عامه و گول زدن مردم افغانستان صورت می‌گیرد."

این روزنامه درخواست وزارت خارجه افغانستان از پاکستان برای آزادی رهبران طالبان از زندانهای پاکستان را نشانه‎ای این موافقت دانسته افزوده که قرینه دیگر این است که آقای کرزی پس از انتخابات ۱۳۸۸ به این سو در پی آوردن گروه طالبان در صحنه سیاسی بوده است.

نتیجه‎گیری ماندگار از این مقدمه‎چینی این است این "تلاش‌ها برای برهم زدن انتخابات و ایجاد یک حکومت تک‌قومی، در پی یک معامله صورت می‌گیرند. زیرا آقای کرزی می‌داند که بر بنیاد قانون اساسی نمی‌تواند در انتخابات پیش رو نامزد باشد" و می‌خواهد اوضاع را به گونه‌یی سامان دهد تا بتواند با برگزاری لویه‌جرگه، زمینه ماندن خود در قدرت را فراهم کند.

مطالب مرتبط