'دو پلیس و ۱۸ عضو گروه طالبان' در شمال افغانستان کشته شدند

Image caption آقای حسینی گفت که طالبان در پی شکست در این نبرد، فرار کردند

سخنگوی پلیس قندوز در شمال افغانستان گفته که در پی حمله گروهی از شورشیان وابسته به طالبان به دو پاسگاه، دو پلیس و ۱۸ شورشی کشته شده‌اند.

سرور حسینی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که طالبان ابتدا به یک پاسگاه پلیس در محلی نزدیک به شهر قندوز، مرکز ولایت قندوز حمله کردند و در پی شکست در درگیری با پلیس، به یک پاسگاه دیگر پلیس در قلعه ذال حمله کردند.

آقای حسینی گفت که درگیری در ولسوالی قلعه ذال تا بامداد روز شنبه (اول سرطان/تیر) ادامه یافت و در نهایت طالبان از منطقه فرار کردند.

به گفته سخنگوی پلیس قندوز، در این درگیری یک مامور پلیس و ۱۱ شورشی دیگر زخمی شدند.

او افزود که سه فرمانده طالبان هم در میان کشته شدگان بودند و یکی از افراد کشته شده خارجی بوده است.

گروه طالبان در برخی از مناطق ولایت قندوز نفوذ دارد، اما سرور حسینی تاکید کرد که افراد مسلح این گروه در هیچ محلی به صورت دایمی مستقر نیستند.

آقای حسینی افزود که در این درگیری، طالبان پاسگاه‌های پلیس را از ولسوالی ناامن "چهاردره" مورد حمله قرار دادند.

نیروهای پلیس و ارتش از اهداف اصلی گروه طالبان هستند. این گروه حملات خود را در مناطق مختلف افغانستان علیه آنها شدت بخشیده‎است.

Image caption پلیس عکسهای کشته‏‌شدگان طالبان در نبرد دیشب را منتشر کرده است

از جمله هفته گذشته از ولایت پروان در شمال کابل گزارش شد که افراد وابسته به گروه طالبان چهار تن را که دست کم دو تن آنها نظامی بودند، سر بریده‎اند.

رسانه‌های محلی از قول بصیر سالنگی، والی پروان گزارش داده‌اند که این دو نظامی با دو تن از اعضای خانواده‌های خود در دره غوربند توسط طالبان از موتر/خودرو پیاده و در محلی موسوم به "خویشکی" سربریده شده بودند.

به دنبال این رویداد، شماری از اهالی غوربند اقدام به تظاهرات کردند و خواستار تامین امنیت در منطقه خود شدند. آنها دولت را به کم‌توجهی به تامین امنیت در این منطقه متهم کردند.

جاده‌ای که از دره غوبند می‌گذرد و ولایت‌های بامیان و پروان را با هم وصل می‌کند، به شدت ناامن است و در ماه‌های اخیر بسیاری از مسافران ترجیح می‌دهند از آن جاده نروند.

کارمندان دولت، نهادهای غیردولتی و دانشجویان بیشتر با خرید بلیط هوایی، که خرج آن بیش از هفت برابر هزینه سفر زمینی است، از بامیان به کابل و برعکس رفت و آمد می‎کنند.

حدود دو سال پیش از این جواد ضحاک رئیس شورای ولایتی بامیان در این راه توسط افراد مسلح وابسته به گروه طالبان کشته شد.