همایش جوانان متخصص افغان در لندن

Image caption شبکه افغان‌های متخصص سال گذشته به هدف برقراری ارتباط میان متخصصان افغان در سراسر جهان در لندن ایجاد شد.

در یک روز نیمه ابری آخر هفته در لندن (شنبه ۲۲ ژوئن ) ده‌ها تن از جوانان دانش آموخته افغان مقیم بریتانیا در یکی از تالارهای دانشگاه یو سی ال لندن (UCL) گردهم آمده بودند تا تجارب و اندوخته های علمی و حرفه‌ای خود را با دیگر همقطاران و هم‌میهنان شان شریک سازند.

در میان این جوانان دختر و پسر، دانش آموخته‌های رشته‌های مختلفی را می شد سراغ کرد، از رشته های پزشکی و مهندسی و حقوق گرفته تا مدیریت و بانکداری، فن‌آوری معلومات، کامپیوتر یا رشته‌های کمتر شناخته شده‌ای چون دودمان شناسی و پژوهشگران ژن شناسی.

این دانشجویان سرگرم تحصیل در سطوح مختلف دانشگاهی، از جمله ماستری و دکترا، در نهادهای معتبر علمی بریتانیا هستند.

ظرف سال‌های جنگ در افغانستان شمار زیادی از افغان‌ها به کشورهای اروپایی پناهنده شده اند. فرزندان آنها مانند دیگر جوانان اروپایی و آمریکایی در دانشگاه‌های آن کشور ها تحصیل کردند.

علاوه بر آن در بیش از یک دهه گذشته دروازه های آموزشگاه های خارجی به روی دانشجویانی که در داخل افغانستان زندگی می‌کنند نیز باز شده است و شمار زیادی از جوانان افغان فرصت آموزش در دانشگاه های مختلف جهان را بدست آورده اند.

امروز این جوانان بخشی از نیروی تحصیلکرده و حرفه‌ای افغانستان را تشکیل می‌دهند.

شماری از این جوانان تحصیلکرده به افغانستان برگشته اند اما برخی دیگر از آنها در کشور میزبان خود ماندند و مشاغلی خوبی را در آن کشورها اختیار کردند و توانستند به عنوان نیرو حرفه‌ای جوامع میزبان نیز تبارز کنند.

شبکه افغان‌های متخصص

Image caption محمد داوود یار، سفیر افغانستان در لندن گفت جوانان افغان خواست تا تمامی نیروی خود را صرف آموزش و کسب دانش و تجربه در کشور های توسعه یافته کنند تا بتوانند از تجارب خود برای آبادی و توسعه افغانستان استفاده کنند.

بریتانیا یکی از اهداف عمده برای پناهجویان افغان به شمار می‌رود . بر اساس آمار وزارت کشور بریتانیا، افغانستان دومین رقم بزرگ پناهجویان را در این کشور دارا است. ارقام سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ نشان می‌دهد که هر سال بیش از پنج هزار افغان شهروندی بریتانیا را بدست آورده اند.

بیشتر پناهندگان افغان را جوانانی بین سنین ۳۰ تا ۳۴ سال تشکیل می‌دهند که بیشتر آنها در پایتخت بریتانیا در شهر لندن زندگی می‌کنند.

در همایشی که از سوی "شبکه افغان‌های متخصص" در بریتانیا برگزار شده بود، بیشتر شرکت کنندگان جوانانی بودند که در همین یک دهه گذشته وارد مراکز آموزشی بریتانیا شده اند و ثمره دهه پس از طالبان افغانستان محسوب می شوند.

هدف آنها بیشتر کاریابی در افغانستان نه، بلکه در کشور میزبان یعنی در بازار کار بریتانیا است.

در این نشست محمد داوود یار سفیر افغانستان در لندن در سخنانی، از تجارب خود در زندگی و دوران تحصیل در مهاجرت گفت و جوانان تحصیلکرده افغان را سفیران واقعی افغانستان خواند.

او از جوانان افغان خواست تا تمامی نیروی خود را صرف آموزش و کسب دانش و تجربه در کشور های توسعه یافته کنند تا بتوانند از تجارب خود برای آبادی و توسعه افغانستان استفاده کنند.

در این همایش، شماری از جوانان افغان که در ساحات مختلف تخصصی تجارب کاری دارند، اندوخته های خود را با دیگر جوانان شریک ساختند.

فرشته عمر یک تن از جوانان افغان شرکت کننده در این همایش که در ساحه منابع بشری فعالیت دارد، جوانان را در ساحه کاریابی در بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی رهنمایی کرد و برای آنها در مورد نوشتن درخواست کار و مصاحبه های کاری موفق، معلومات داد.

دکتور حمیرا ایوبی دانش آموخته‌ پزشکی در دانشگاه لندن نیز از دیگر سخنرانان این همایش بود. او در مورد چالش ها و دشواری‌های آموزش در رشته پزشکی صحبت کرد و رهنمود های مفیدی برای فایق آمدن به چالش های موجود در آموزش و راه کارهای ارزنده برای کاریابی در رشته پزشکی به اشتراک کنندگان ارائه کرد.

'مجموعه منسجم و نیرومند'

Image caption مسئولان شبکه افغان‌های متخصص می‌گویند آنها تلاش دارند تا جوانان تحصیل کرده افغان را با همکاری متقابل به کتله منسجم و نیرومند کاری افغان ها در خارج کشور مبدل کنند.

در این نشست کارگاهی نیز با اشتراک جوانان افغان از رشته و حرفه های مختلف کاری برگزار شد که در آن جوانان شرکت کننده فرصت تبادل اندوخته هایشان و کسب اطلاعات از افراد آزموده و حرفه‌یی را دریافت کردند.

طی سال های گذشته شماری از این جوانان دانش آموخته از کشورهای غربی به افغانستان برگشتند و در موسسات و سازمان های داخلی و خارجی مصروف کار شدند .

اما با خروج نیرو های خارجی و افزایش نگرانی ها از کاهش کمک ها و شمار موسسات و سازمان های خارجی در افغانستان؛ جوانان دانش آموخته افغان نیز در بازار افغانستان عرصه را برای خود تنگ دیده و مجبور شده اند بر اساس تقاضای بازار و شرایط موجود اهداف کاریابی خود را تغییر دهند.

اکنون بیشتر آنها، به جای جستجوی کار در افغانستان دنبال کار در بازار های اروپایی هستند.

شبکه افغان‌های متخصص سال گذشته به هدف برقراری ارتباط میان متخصصان افغان در سراسر جهان در لندن ایجاد شد.

همانگونه که حمد الله محب رئیس نهاد شبکه افغان‌های متخصص می گوید، اکنون آنها تلاش دارند تا جوانان تحصیل کرده افغان را با همکاری متقابل به مجموعه منسجم و نیرومند کاری افغان ها در خارج کشور مبدل کنند.