نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان وارد قطر شد

Image caption جیمزدابینز، نماینده مذاکره کننده آمریکا با طالبان است

جیمزدابینز، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان، امروز وارد دوحه پایتخت قطر شد.

آقای دابینز برای انجام مذاکره با نمایندگان طالبان در قطر به این کشور رفته است.

اما وزارت خارجه آمریکا گفته هنوز مشخص نیست که مذاکرات میان آمریکا و طالبان به صورت رسمی چه زمانی آغاز خواهد شد.

قرار بود این مذاکرات روز پنجشنبه (۳۰ جوزا/ خرداد) آغاز شود اما به دلیل اعتراض دولت افغانستان به استفاده از اسم "امارت اسلامی افغانستان" و پرچم طالبان در دفتر تازه تاسیس شده این گروه در قطر، مذاکرات به تعلیق درآمد.

دفتر طالبان در قطر زیر نام "دفتر امارت اسلامی افغانستان" روز سه شنبه (۲۸ جوزا) گشایش یافت. طالبان گفتند که در این دفتر به فعالیت‌های سیاسی نیز خواهند پرداخت.

اما دولت افغانستان یک روز پس از گشایش این دفتر اعلام کرد که به دلیل "تناقض در گفتار و عمل آمریکا" حاضر نیست در این مذاکرات شرکت کند.

تخلف طالبان از توافقات

Image caption وزارت خارجه قطر گفته طالبان با استفاده از نام "امارت اسلامی افغانستان" از توافقات قبلی سرباز زدند.

در همین حال یک سخنگوی طالبان به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته که برداشتن لوحه "امارت اسلامی افغانستان" از دفتر این گروه در قطر شماری از اعضای این گروه را خشمگین ساخته است و به گفته او این می‌تواند ادامه مذاکرات را با مشکل روبرو سازد.

سهیل شاهین یکی از سخنگویان طالبان در قطر گفت: "حالا در این مورد در داخل طالبان بحث جریان دارد و بسیاری‌ها خشمگین هستند اما ما در مورد اقدام بعدی هنوز تصمیم نگرفته‌ایم."

او گفت طالبان در گذشته در دیدارهای خود با نمایندگان کشورها و در دیدارهای مخفی خود با شورای عالی صلح افغانستان همواره از پرچم "امارت اسلامی افغانستان" استفاده کرده‌اند.

اما وزارت خارجه قطر با انتشار بیانیه‌ای گفته که طالبان توافق کرده بودند که نام رسمی دفتر طالبان در قطر، "دفتر سیاسی طالبان افغان در دوحه" باشد اما آنها با استفاده از نام "امارت اسلامی افغانستان" از این توافق سرباز زدند.

به همین دلیل دولت قطر به طالبان فشار آورد تا لوحه خود را بردارند و پرچم خود را نیز پایین کنند.

مطالب مرتبط