کرزی برای بررسی 'انگیزه اصلی' تظاهرات جوزجان هیات تعیین کرد

Image caption هواداران ژنرال دوستم از هفته گذشته علیه والی جوزجان تظاهرات کرده و خواستار برکناری او شده‌اند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، برای بررسی تظاهرات در ولایت جوزجان هیاتی را به ریاست یک مشاور خود تعیین کرده است.

این تظاهرات چهارشنبه گذشته از سوی هواداران ژنرال عبدالرشید دوستم رهبر جنبش ملی اسلامی آغاز شد و تظاهرات مشابهی در ولایت‌های تخار، سمنگان، سرپل، بادغیس و فاریاب هم به راه افتاد.

بر اساس اطلاعیه دفتر ریاست جمهوری، آقای کرزی پنج ژنرال و یک مقام اداره ارگان‌های محلی را به ریاست منشی عبدالمجید مشاور امور اجتماعی خود برای بررسی "علل و انگیزه‌های اصلی تظاهرات" تعیین کرده است.

عنایت‌الله بابر فرهمند، عضو مجلس نمایندگان و از مشاوران آقای دوستم به بی‌بی‌سی گفت که راهپیمایی‌ها پس از آن آغاز شد که مردم به این برداشت رسیدند که محمدعالم ساعی، والی جوزجان به رهبر حزب جنبش ملی اسلامی "بی‌احترامی" کرده است.

فیروز رحیمی، گزارشگر بی‌بی‌سی در شمال افغانستان می‎گوید که تظاهرات در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان همچنان ادامه دارد، مغازه‌ها بسته است و تظاهرکنندگان شاهراه‌های منتهی به شهر شبرغان را بسته‌اند.

Image caption آقای ساعی گفته که محافظان ژنرال دوستم با محافظان او درگیری مسلحانه کردند

چهارشنبه گذشته آقای ساعی گفته بود که محافظان مسلح آقای دوستم با محافظان او برای چند دقیقه درگیر شدند و تبادل آتش کردند، اما آقای فرهمند روایت دیگری از این موضوع ارائه کرد.

به گفته این عضو مجلس، زمانی که آقای دوستم قصد داشت برای مشورت به خانه آقای ساعی برود، والی جوزجان او را به خانه خود راه نداد، ولی چند دقیقه بعد محافظان آقای ساعی "شلیک هوایی" کردند و بعد به رسانه‌ها گفت که محافظان آقای دوستم با محافظان او درگیر شدند.

در اطلاعیه ریاست جمهوری نامی از آقایان دوستم و ساعی برده نشده و اشاره‌ای به چگونگی شلیک گلوله در نزدیک خانه آقای ساعی هم نشده و تنها به ذکر کلمه "حادثه" در شهر شبرغان اکتفا شده است.

آقای ساعی معاون حزب جنبش ملی اسلامی است و آن گونه که عنایت‌الله بابر فرهمند گفت، او به عنوان یک عضو حزب جنبش از سوی دولت به ولایت جوزجان منصوب شد.

Image caption تظاهرکنندگان شاهراهها را بسته‌اند

منابع نزدیک به والی جوزجان از اظهار نظر درباره این موضوع خودداری کردند، اما یک منبع در دفتر او گفت که "مذاکرات" در این مورد ادامه دارد.

آقای فرهمند گفت: "دیروز میانجی‌ها از اعضای حزب و شورای ولایتی فاریاب و جوزجان به دفتر او [ساعی] رفته بودند و او گفته بود که فردا ولایت را ترک می‌کند، اما دیروز و دیشب کسانی از داخل حکومت از او حمایت و تحریک کردند و گفتند که اگر تو باقی بمانی، ما تو را حمایت می‌کنیم."

آقای فرهمند افزود که پس از آن که والی جوزجان از موضع خود بازگشت، مردم به تظاهرات ادامه دادند.

مشاور آقای دوستم از آن چه که او "بی‌تفاوتی دولت در قبال خواست‌های مردم" خواند، به شدت انتقاد کرد و "اعلام حمایت افراد بلندرتبه دولتی" از آقای ساعی را "تحریک‌آمیز" خواند، اما از مقام خاصی در این مورد نام نبرد.

مطالب مرتبط