پشتیبانی مشروط شورای همکاری احزاب افغانستان از گشایش دفتر قطر

Image caption دفتر مذاکرات طالبان در قطر سه شنبه هفته گذشته گشایش یافت و جنجال برانگیز شد

شورای همکاری احزاب و ائتلاف‌های سیاسی افغانستان چند روز پس از گشایش دفتر مذاکرات طالبان در قطر، تشکیل جلسه داد و از حمایت خود از ایجاد این دفتر گفته اند.

اعضای رهبری شورای همکاری احزاب و ائتلاف‌های سیاسی در گردهمایی در کابل گفتند که دفتر مذاکرات طالبان در قطر را در صورتی می‌پذیرند که در گام نخست فعالیت‌های جنگی و حملات انتحاری در افغانستان فورا متوقف شود.

در یک قطعنامه این شورا تاکید شده است که ایجاد دفتر قطر سبب "مشروعیت‌دهی سیاسی به طالبان، تقویب مالی و تامین روابط بین‌المللی طالبان" نشود و در جریان گفتگوها با طالبان به عنوان یک گروه مسلح مخالف دولت برخورد شود.

امرالله امان، از اعضای شورای همکاری احزاب گفت که این شورا از حکومت افغانستان و آمریکا می‌خواهد که روی شرایطی به توافق برسند که ادامه فعالیت و یا هم بسته شدن دفتر مذاکرات طالبان در قطر، به آن بستگی داشته باشد.

آقای امان افزود که گفتگوهای صلح در قطر تنها در صورتی قابل پذیرش است که "طالبان اصول و ارزش‌های مندرج قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان" را بپذیرند، برای گفتگوهای صلح با دولت افغانستان رسما اعلام آمادگی کنند و از جنگ و خشونت و اجرای حملات انتحاری و عملیات جنگی در سراسر افغانستان دست بردارند.

حکومت افغانستان هم تاکید کرده است تا زمانی که رهبری گفتگوهای صلح با طالبان را در دست نداشته باشد، نماینده های خود را به دفتری که برای گفتگوهای صلح در قطر ایجاد شده است، نمی فرستد.

شورای همکاری احزاب و ائتلاف‌های سیاسی در ماه سپتامبر سال گذشته به هدف " آوردن اصلاحات در نظام انتخابات و برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و عاری از تخلف و تقلب" ایجاد شد. در این شورا حزب جمعیت اسلامی، حزب اسلامی، جبهه ملی، ائتلاف ملی، حزب وحدت اسلامی، حزب وحدت اسلامی مردم، محاظ ملی، حزب حق و عدالت و چند حزب سیاسی دیگر عضویت دارند.

اطلاعات رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان

امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان که در اجلاس شورای همکاری احزاب و ایتلاف‌های سیاسی صحبت می‌کرد گفت افرادی که به نمایندگی از گروه طالبان به قطر فرستاده شده اند، در دوازده سال گذشته هیچ ملاقاتی با ملامحمد عمر رهبر گروه طالبان نداشته اند.

آقای صالح همچنین گفت که برخی از افرادی که به قطر سفر کرده اند همراه خانواده‌های خود در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان زندگی می‌کردند.

رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان افزود مدارک سفر افرادی که به نمایندگی از طالبان در دفتر قطر شرکت کرده‌اند، در پاکستان تدارک دیده شده و زمینه ملاقات آنها با سفارت قطر نیز در اسلام‌آباد فراهم شده است.

آقای صالح گفت: "در دفتر قطر از کسی به نام قاری دین محمد نام گرفته شد، من قاری دین‌محمد را از گذشته‌ها می شناسم، بعد از نزدیک به ده سال وقتی بحث مذاکره با طالبان مطرح شده، آی اس آی او را در یک کاروان مخصوص از پیشاور منتقل کرد، ۴۵ روز در کویته منتظر ماند... و به قطر فرستاده شد."

پیش از این اما گروه طالبان همزمان با گشایش دفتر مذاکرات قطر، گفتند افرادی که به نمایندگی این گروه به دوحه سفر کرده اند، نمایندگان قابل اعتماد گروه طالبان هستند.

Image caption رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان گفته است که افرادی که به نمایندگی از طالبان به قطر سفر کرده اند، در پاکستانی زندگی می‌‎کردند

در خبرنامه طالبان نیامده است که افرادی که به قطر سفر کرده اند با ملامحمد عمر رهبر این گروه ملاقات کرده اند یا نه.

با این حال احمدضیا مسعود رئیس جبهه ملی افغانستان از گروه های سیاسی مخالف دولت گفت که دوام فعالیت دفتر مذاکرات طالبان در قطر به نفع افغانستان نیست و حاکمیت ملی این کشور را زیر سوال خواهد برد.

آقای مسعود گفت که طالبان پیوسته تاکید کرده اند که از جنگ و خشونت دست نمی‌کشند و هدف حضور آنها در دفتر قطر هم دریافت مشروعیت سیاسی است.

دفتر مذاکرات صلح در قطر به هدف گفتگوهای رو در رو میان نمایندگان طالبان و هیات شورای عالی صلح افغانستان ایجاد شده است، اما بلند شدن عنوان و پرچم امارت اسلامی در آن، خشم دولت افغانسان را برانگیخت.

اگرچه عنوان و پرچم طالبان از دفتر مذاکرات صلح قطر حذف شد اما مقام های افغان گفته اند که برای حضور در گفتگوهای صلح با مخالفان مسلح دولت، طالبان باید از جنگ دست بکشند.

مطالب مرتبط