عملیات سراسری 'عقاب' در افغانستان آغاز شد

Image caption رئیس ستاد ارتش ملی افغانستان می‌گوید در این اواخر فعالیت مخالفان مسلح افزایش یافته است

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید عملیات نظامی 'عقاب' را برای جلوگیری از نفوذ مخالفان مسلح در این کشور آغاز کرده‌است.

این عملیات امروز از ولایت ننگرهار در شرق افغانستان آغاز شد.

ژنرال شیر محمد کریمی، رئیس ستاد ارتش ملی افغانستان در نشست نیروهای امنیتی در ولایت ننگرهار به خبرنگاران گفت که این عملیات برای یک سال برنامه ریزی شده و در هماهنگی مشترک با نیروهای پلیس و امنیت ملی در سراسر افغانستان اجرا خواهد شد.

او گفت که در این اواخر فعالیت مخالفان مسلح در تمام مناطق این کشور بیشتر شده است.

آقای کریمی به بسته شدن مدارس دینی در کشور همسایه (پاکستان) اشاره کرد و گفت که مخالفان مسلح تلاش دارند تا با ناامن ساختن افغانستان، امتیازاتی را بدست آورند.

او گفت: "به خصوص پس از رویدادهای سیاسی که در قطر پیش‌رو است، مخالفان تلاش دارند به خاطر امتیازگیری، در داخل افغانستان یک دستاورد داشته باشند. هنوز آنها به این مقصد دست نیافته‌اند و انشاالله نخواهند توانست که امنیت را مختل کنند."

ناامنی ها در داخل افغانستان در حالی شدت می‌گیرد که طالبان در آغاز سال جدید خورشیدی از آغاز عملیات بهاری در این کشور خبر داده بودند.

دفتر طالبان در قطر نیز به تازگی گشایش یافته است. گشایش این دفتر پیش از آغاز گفتگوهای صلح با مشکلات رو به رو شد.

این دفتر زیر نام "دفتر سیاسی امارت اسلامی افغانستان" و همراه با بلند شدن بیرق سفید طالبان گشایش یافت.

در نخستین واکنش حکومت افغانستان با نام و برافراشته شدن بیرق طالبان در این دفتر مخالفت کرد. بعدا لوحه این دفتر برداشته شد و بیرق طالبان نیز پایین شد.

اما همچنان تنش برای آغاز گفتگوهای صلح در این دفتر بین حکومت افغانستان، طالبان و آمریکا وجود دارد.

انتقال مسئولیت امنیت افغانستان

این در حالی است که نیروهای امنیتی افغانستان رهبری کل عملیات‌های نظامی را در افغانستان به عهده گرفتند.

مقام های افغان گفته‌اند که به زودی دور پنجم (مرحله پایانی) انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای ناتو به نیروهای امنیتی افغانستان آغاز خواهد شد و تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی مسئولیت سراسر افغانستان به نیروهای افغان واگذار خواهد شد.

روند انتقال مسئولیت های امنیتی در سال ۲۰۱۱ از ولایت بامیان آغاز شد و تاکنون مسئولیت امنیت بیش از ۷۵ درصد افغانستان به نیروهای افغان واگذار شده است.

قرار است در مرحله پنجم انتقال مسئولیت های امنیتی سیزده ولسوالی قندهار، ولسوالی‌های ننگرهار، خوست و پکتیکا در شرق و جنوب افغانستان، تا هجده ماه آینده به نیروهای افغان واگذار شود.

مطالب مرتبط