نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان وارد کابل شد

Image caption این دومین سفر آقای دابینز به عنوان نماینده آمریکا در امور افغانستان و پاکستان به کابل است

جیمز دابینز، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، از قطر به کابل سفر کرده و قرار است در باره مذاکرات صلح با حامد کرزی گفتگو کند.

آقای دابینز پس از گشایش دفتر گروه طالبان به دوحه، پایتخت قطر، سفر کرد و قرار بود با نمایندگان این گروه دیدار کند، اما جنجال بر سر چگونگی گشایش دفتر طالبان، مانع این دیدار شد.

سفارت آمریکا در کابل در اطلاعیه‎ای نوشته است که او با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان درباره روند صلح به عنوان "مطمئن‌ترین راه برای رسیدن به صلح دایمی و ایجاد افغانستان باثبات و امن" گفتگو خواهد کرد.

در این اطلاعیه گفته شده که این موضوع بین آقای کرزی و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا توافق شده است.

این دومین سفر آقای دابینز به کابل به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان است.

سفارت آمریکا در کابل گفته است که او با آقای کرزی درباره موضوع‎های مختلف دیگر و از جمله مسایل "دوجانبه" هم گفتگو خواهد کرد، اما توضیح بیشتری ارائه نکرده است.

انتظار می‎رود که گفتگوهای دوجانبه بر سر پیمان امنیتی میان افغانستان و آمریکا، که هفته گذشته به دنبال گشایش دفتر طالبان در قطر به تعلیق درآمد، در صدر موضوع‎های مورد بحث باشد.

Image caption نام و پرچم 'امارت اسلامی' در دفتر طالبان در قطر جنجال برانگیز شد

پس از آن که مشخص شد که دفتر گروه طالبان با نام و پرچم "امارت اسلامی" گشوده شده است، دولت افغانستان آن را مغایر توافقات قبلی خود با دولت آمریکا دانست و گفتگوها بر سر پیمان امنیتی را به تعلیق درآورد.

هر چند نام "امارت اسلامی" از این دفتر حذف شد و پرچم طالبان پایین آورده شد، اما دولت افغانستان بر این امر تاکید کرد که این دفتر تنها برای انجام گفتگو باشد و نه بیشتر از آن.

نمایندگان طالبان در هنگام گشایش دفتر قطر با صدور اعلامیه‎ای گفتند که از این دفتر به عنوان یک دفتر سیاسی برای تامین ارتباط با جهان و بیان دیدگاه‌های "امارت اسلامی" استفاده خواهند کرد.

اما این موضوع خشم دولت و محافل سیاسی افغانستان را برانگیخت و دفتری با چنین صلاحیتی در حد یک نمایندگی دیپلماتیک تلقی شد که می‎تواند نمایندگی یک حکومت در تبعید دانسته شود.

مقام‌های دولت افغانستان و شورای عالی صلح اعلام کرده‎اند تا زمانی که این مسایل حل نشود، حاضر به گفتگو با نمایندگان طالبان در قطر نیستند.

با این حال، مسئولان شورای عالی صلح گفته‎اند که پس از حل این مسایل هیاتی از جانب این شورا به قطرخواهد رفت و تحت شرایطی که بین دولت افغانستان و آمریکا بر سر آنها توافق شده، با نمایندگان طالبان گفتگو خواهد کرد.

طالبان دولت افغانستان را به رسمیت نمی‎شناسند و پس از گشایش دفتر قطر به صراحت نگفته‎اند که با شورای عالی صلح و مقام‌های دولت افغانستان گفتگو می‎کنند یا نه.

مطالب مرتبط