والی جوزجان در پی پنج روز تظاهرات مخالفانش، جوزجان را ترک کرد

Image caption هنوز مشخص نیست که آقای ساعی از مقامش استعفا داده یا نه

عالم ساعی، والی جوزجان در پی پنج روز تظاهرات مخالفانش، این ولایت را ترک کرده و گفته که علاقه‎مند ادامه کار در این مقام نیست.

چهارشنبه گذشته در پی شلیک گلوله در نزدیک خانه او و نسبت دادن آن به درگیری بین محافظان آقای ساعی و ژنرال عبدالرشید دوستم، هواداران آقای دوستم تظاهرات کردند.

آقای ساعی روز دوشنبه، ۳ سرطان/تیر، شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان را ترک کرد و در شهر مزار شریف به گزارشگر بی‎بی‎سی گفت که خروج خود از جوزجان را به مصلحت دانسته است.

او افزود: "من این را مصلحت دانستم ـ هم به مصلحت مردم، به مصلحت دولت و هم به مصلحت خودم دانستم. نخواستم کسانی که تصمیم دارند خون مردم در آن جا ریخته شود، من شریک جرم آنها شوم. من علاقه‎مند ادامه وظیفه [به عنوان والی جوزجان] هیچ وقت نبوده‌ام و فعلاً هم نیستم."

از سوی دیگر گفته شده که اگر آقای ساعی بار دیگر به عنوان والی به جوزجان بازگردد، با تظاهرات مخالفانش مواجه خواهد شد، اما او در مصاحبه خود با بی‎بی‌سی نگفت که باز می‎گردد.

عنایت‎الله بابر فرهمند، نماینده ولایت جوزجان در مجلس نمایندگان و از مشاوران ژنرال عبدالرشید دوستم خروج او از جوزجان را "عاقلانه" خوانده و از آن استقبال کرده است.

او افزود: "برخلاف خواست برخی حلقات خاصی که در مرکز [کابل] بودند، جناب ساعی ولایت جوزجان را ترک گفتند و در حقیقت باعث جلوگیری از بروز بعضی از خشونت‎هایی در اعتراض‎های مدنی مردم شدند."

اما آقای ساعی تظاهرات پنج روز گذشته در شهر شبرغان را "تظاهرات مردم" علیه خود ندانسته و گفته است که این "تظاهرات محدود به طرفداران افراد مشخص" بود.

منابع نزدیک به آقای دوستم گفته‌اند که تظاهرکنندگان پس از آن اقدام به راهپیمایی اعتراضی کردند که والی جوزجان با راه ندادن آقای دوستم و متهم کردن او به درگیری در اطراف خانه خود، به رهبر جنبش ملی اسلامی "بی‌احترامی" کرد.

Image caption هواداران ژنرال دوستم والی جوزجان را متهم به بی‎احترامی به رهبر جنبش ملی اسلامی کردند

آقای ساعی گفته است که پس از آن که او آقای دوستم را به خانه‎اش راه نداد، محافظان آقای دوستم دست به تیراندازی زدند و این درگیری پانزده دقیقه ادامه یافت، اما منابع نزدیک به آقای دوستم آن را "توطئه" می دانند و می گویند که محافظان آقای ساعی تنها شلیک هوایی کردند و آن را درگیری خواندند.

به دنبال بروز این جنجال‌ها، تظاهرکنندگان خواستار استعفای آقای ساعی شدند و همزمان اعضای حزب جنبش و بزرگان قومی در شمال، مشغول میانجیگری و گفتگو با والی جوزجان و ژنرال دوستم بودند.

آقای ساعی خود هم از اعضای حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان است.

دفتر اداره امور افغانستان امروز گفت که هیات فرستاده شده از سوی دولت برای ارزیابی وضعیت به جوزجان رسیده و با اعضای شورای ولایتی این ولایت دیدار کرده است.

رفیع فردوس، سخنگوی اداره امور به بی بی سی گفت که قرار است این هیات فردا با مقامات نظامی این ولایت دیدار کند.

دیروز دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که حامد کرزی رئیس جمهوری پنج ژنرال و یک مقام ارگان‌های محلی را به ریاست منشی عبدالمجید، مشاور امور اجتماعی خود برای بررسی "انگیز های اصلی" تظاهرات شبرغان تعیین کرده است.