روزنامه‌های کابل: دوشنبه سوم سرطان

پس از گذشت چند روز از گشایش دفتر طالبان در قطر، این موضوع همچنان سرخط مطالب تحلیلی روزنامه‌های کابل است.

روزنامه ۸‌صبح امروز سوم سرطان/تیر می‌نویسد که همزمان با گرم شدن بحث گفتگوهای صلح، حملات تروریستی مخالفان مسلح نیز تشدید یافته است.

۸‌صبح افزوده که هزینه تشدید حملات تروریستی را مردم افغانستان می‌دهند بنابراین نباید جامعه جهانی یا هر کشوری که قصد مذاکره با طالبان را دارند، اجازه دهند که این گروه از یک سو مذاکره کند و از سوی دیگر حملات تروریستی راه اندازی کند.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که آمریکا با فشار آوردن بر پاکستان موفق شده رهبران طالبان را به میز مذاکره بکشاند پس می‌تواند با ادامه این فشار پاکستان را مجبور کند که طالبان را از تشدید خشونت‌ها برحذر دارد.

اما روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که تردیدها و مسایلی که حکومت افغانستان در مورد دفتر قطر مطرح کرده، هنوز برطرف نشده و به نظر می‌رسد که روز به روز فاصله دولت افغانستان با اجندای دفتر قطر بیشتر می‌شود.

اطلاعات روز افزوده که طالبان قصد فراتر از مصالحه دارد و تمام پافشاری اش بر تداوم خشونت و ترور هم بدست آوردن امتیازهای سیاسی بیشتر از جامعه جهانی است.

نویسنده اطلاعات روز از همه مردم، احزاب، جامعه مدنی و رسانه‌های این کشور می‌خواهد که در کنار دولت بیاستند و از روند افغانی گفتگوهای صلح و نقش رهبری دولت افغانستان در این پروسه حمایت کنند.

روزنامه انیس می‌نویسد که با پایین شدن پرچم طالبان و برداشته شدن لوحه 'امارت اسلامی طالبان' از دفتر این گروه در قطر "تیر دشمن به خاک خورد."

انیس افزوده که انفجار در پاسخ به دعوت‌های صلح و برافراشتن لوحه و پرچم به تاریخ پیوسته طالبان نشان داد که چه حلقاتی در کمین کاروان صلح افغانستان نشسته اند.

نویسنده انیس از مخالفان مسلح می‌خواهد که بیشتر از این کشورشان را ویران نکنند و به برنامه‌های سیاسی با مبارزات مدنی و قانونی بپردازند.

روزنامه اصلاح نیز می‌نویسد که مردم افغانستان صلح می‌خواهند اما نه به قیمت قربانی شدن دستاوردهایی که در سالهای اخیر به دست آوردند.

اصلاح افزوده که مردم از اقدامات اخیر دولت افغانستان در مقابل گشایش دفتر طالبان در قطر حمایت می‌کنند.

روزنامه وحدت نیز تاکید می‌کند که دولت باید در روند صلح به اپوزسیون حکومت نیز نقش بدهد اگر نه گفتگوهای صلح به نتیجه مثبت نخواهد رسید.

وحدت با بی باوری به رهبری حکومت در روند صلح می‌نگرد و می‌نویسد که حکومت افغانستان تلاش دارد تا کماکان از این شرایط هم، برای تداوم قدرت سیاسی خود استفاده کند.

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که ماهیت بحران افغانستان سبب شده که تا کنون یک مکانیزم فراگیر و جامع برای آوردن صلح به این کشور روی دست گرفته نشود.

نویسنده جامعه باز، متغیرهای هویتی، رویارویی سنت و مدرنیته، ابعاد منطقه‌ای و جهانی مساله و نگاه نخبگان به صلح را از عوامل تاثیر گذار در ماهیت این بحران می‌داند.

جامعه باز افزوده تا زمانی که نگاه ساختاری به بحران و منازعه موجود، برای حل و فصل آن وجود نداشته باشد، دستیابی به صلح پایدار امری دشوار خواهد بود.

روزنامه افغانستان نیز برای حل تمام مشکلات به میان آمده در روند صلح، رجوع به قانون اساسی افغانستان را پیشنهاد می‌کند.

افغانستان می‌نویسد که انتخابات، صلح و جنگ در صورتی که به قانون اساسی ارجاع داده شود، نگرانی‌های مردم افغانستان رفع خواهد شد.

مطالب مرتبط