پلیس افغانستان: مهاجمان در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری کشته شدند

Image caption به گفته منابع دولتی ماموران امنیتی توانستند تمامی مهاجمان را از پای درآورند و به عملیات آنان پایان دهند

ایوب سالنگی فرمانده پلیس کابل گفته که با کشته شدن مهاجمان مسلح، درگیری در شرق کاخ ریاست جمهوری افغانستان پایان یافته است.

روز سه شنبه، ٤ سرطان/تیر، حدود ساعت ٦:٣٠ دقیقه بامداد به وقت محلی، گروهی افراد مسلح کاخ ریاست جمهوری و چند ساختمان دیگر واقع در مرکز پایتخت افغانستان را هدف حمله قرار دادند.

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که در این حمله پنج مهاجم "وارد منطقه شش درک کابل شدند و اقدام به تیراندازی کردند. این درگیری کمتر از یک ساعت ادامه داشت و پلیس ملی به سرعت مهاجمان را از پا در آورد."

در اعلامیه وزارت داخله آمده که در جریان این حمله سه نفر از محافظان محل کشته و یک نفر زخمی شده است.

طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته‌اند.

مهاجمان در یک ورودی مشترک کاخ ریاست جمهوری و هتل آریانا، که دفتر محلی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - در آن واقع است، با نگهبان‎های کاخ و نیروهای آمریکایی وابسته به این سازمان درگیر شدند.

آقای سالنگی گفته است که "فعلاً در محل خیریت است، شلیک، جنگ و درگیری جریان ندارد."

هارون نجفی‎زاده، خبرنگار بی‎بی‎سی فارسی که در زمان وقوع این حمله در نزدیک محل رویداد حضور داشت، می‎گوید که دست کم صدای ۱۰ انفجار را شنیده است.

منابع کاخ ریاست گفته‎اند که در این رویداد کاخ ریاست جمهوری هدف حمله قرار نگرفته، اما راهی که از ورودی مورد نظر می‎گذرد، هم به هتل آریانا و هم کاخ ریاست جمهوری منتهی می‎شود.

این ورودی در شرق کاخ ریاست جمهوری در خیابانی موسوم به "شش درک" موقعیت دارد.

طالبان با ارسال پیامی به رسانه‎ها گفتند که به غیر از کاخ ریاست جمهوری، ساختمان وزارت دفاع و هتل آریانا که دفتر سازمان سیا در آن واقع است را هدف قرار داده اند.

جعفر هاند، دیگر خبرنگار بی‎بی‎سی که بعد از پایان یافتن این درگیری به محل رویداد رفته بود، می‎گوید که بعد از گذشت چند ساعت از پایان درگیری، نیروهای امنیتی همچنان در این محل حضور سنگینی دارند.

خبرنگار ما می‎گوید که لاشه سوخته یک موتر را در محل درگیری دیده که گمان می‌رود متعلق به مهاجمان بوده است.

پیش از وقوع این رویداد، شماری از خبرنگاران در بیرون سفارت آمریکا و کاخ ریاست جمهوری جمع شده بودند تا در دو کنفرانس خبری حامدکرزی و جیمز دابینز، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان شرکت کنند.

جیمز دابینز از قطر به کابل سفر کرده و قرار است در باره مذاکرات صلح با حامد کرزی گفتگو کند.

آقای دابینز پس از گشایش دفتر گروه طالبان به دوحه، پایتخت قطر، سفر کرد و قرار بود با نمایندگان این گروه دیدار کند، اما جنجال بر سر چگونگی گشایش دفتر طالبان، مانع این دیدار شد.

در پی حمله بامداد سه‌شنبه، هر دو کنفرانس خبری لغو شدند.

واکنش آمریکا

سفارت آمریکا با پخش خبرنامه‌ای این حمله را شدیدا محکوم کرده است.

در این خبرنامه از قول جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در کابل آمده که "این حمله نشاندهنده بی‌هودگی تلاش‌های طالبان برای دست یافتن به اهدافشان از طریق خشونت و ترور است."

او از گروه طالبان دعوت کرده که برای گفتگو با دولت افغانستان بر سر میز مذاکره بیاید.

این در حالی است که سه شنبه هفته گذشته دفتر طالبان در قطر گشایش یافت و دولت آمریکا اعلام کرد که آماده مذاکره مستقیم با طالبان است.

اما شیوه گشایش این دفتر و نوعیت فعالیت آن، خشم دولت افغانستان را برانگیخت و مقامات کابل اعلام کردند که در این مذاکرات شرکت نخواهند کرد.

پس از آن وزیر خارجه آمریکا نیز در مورد برگزاری مذاکرات با طالبان ابراز تردید کرد.

مطالب مرتبط