'پلیس مردمی' در افغانستان تشکیل شد

Image caption پلیس مردمی اکنون در هشت ولایت افغانستان فعالیت دارد

وزارت داخله افغانستان می‌گوید که پلیس مردمی در هشت ولایت افغانستان فعالیت‌هایش را آغاز کرده است.

پلیس مردمی بخشی از تشکیلات پلیس ملی است که به هدف بهبود روابط افغانها با نیروهای پلیس و تلاش برای بهتر شدن امنیت از طریق همکاری مردم ایجاد شده است.

شاه محمود عبدالرحیم‌زی، رئیس پلیس مردمی وزارت داخله می‌گوید: "پلیس مردمی جزو پلیس ملی است. پلیس مردمی در بین پلیس و مردم به عنوان پل ارتباطی کار می‌کند. ما می‌خواهیم پلیس را به وظیفه اصلی‌اش که تامین نظم و امن عامه و حاکمیت قانون است نزدیک کنیم."

آقای عبدالرحیم‌زی می‌گوید اکنون تعداد افراد پلیس مردمی به ۲۲۰ نفر می‌رسد.

به گفته وی، اکنون پلیس مردمی در ولایت‌های کابل، هرات، بغلان، بلخ، کندز، بامیان، غور و هلمند فعالیت دارد و قرار است در آینده در ولایات دیگر نیز فعال شود.

وزارت داخله افغانستان می‌گوید که پلیس مردمی پس از گذراندن آموزش‌های خاص فعالیت‌شان را آغاز کردند.

به گفته آنها، پلیس مردمی به دو بخش نظامی و غیرنظامی تقسیم می شود.

مسئولان می گویند، براساس این برنامه، نیروهای پلیس در هر منطقه یک دفتر ارتباطات مردمی ایجاد خواهند کرد تا مردم بتوانند از این طریق با نیروهای پلیس مشورت کرده و یا هم اطلاعاتی را در مورد مسایل امنیتی در اختیار آنها قرار دهند.

Image caption اکنون شمار مجموعی نیروهای پلیس افغانستان به ۱۵۷ هزار نفر می‌رسد

پیتر دیلمند، سرپرست و معاون پلیس اتحادیه اروپا در مراسم آغاز فعالیت پلیس مردمی گفت که اتحادیه اروپا، پلیس مردمی افغانستان را در بخش آموزش و تجهیز کمک می‌کند.

او می گوید: "زمانی که شما با تشکیل پلیس مردمی اعتماد را به وجود آورید، مردم در مورد جرایم، مجرمین و حملات تروریستی به پلیس معلومات خواهند داد و با استفاده از این معلومات پلیس بر ضد جرایم و حملات تروریستی مبارزه خواهد کرد."

نیروهای پلیس افغانستان در سالهای اخیر در خط مقدم مبارزه با شورشیان قرار داشته اند و این مساله سبب شده که این نیروها از مجریان قانون به نیروی جنگی تبدیل شوند.

اکنون شمار مجموعی نیروهای پلیس افغانستان به ۱۵۷ هزار نفر می‌رسد.

مطالب مرتبط