روزنامه‌های کابل: سه شنبه چهارم سرطان

کشمکش‌های والی جوزجان و ژنرال دوستم در شمال افغانستان، آتش سوزی در دفتر کمیسیون مستقل انتخابات و دفتر طالبان در قطر عناوین مهم مطالب تحلیلی روزنامه‌های چهارم سرطان/تیر کابل است.

پس از درگیری مسلحانه بین افراد والی جوزجان و ژنرال دوستم یکی از چهره‌های اوپوزسیون حکومت افغانستان، پنج روز راهپیمایی هواداران ژنرال دوستم در ولایت جوزجان ادامه داشت و سرانجام والی جوزجان روز گذشته این ولایت را ترک کرد.

روزنامه جامعه باز به رویدادهای اخیر در شمال افغانستان اشاره کرده و نوشته که افغانستان سرزمین جزیره های اقتدار است.

جامعه باز می‌نویسد که حکومت برای مقابله با این جزیره های قدرت، از دو شیوه "سرکوب و شبیه سازی" استفاده کرده است.

به باور نویسنده جامعه باز، نابود کردن چهره های تاثیرگذار ملی نه ابزار عقلانی برای غلبه به جزایر اقتدار است و نه رویکرد منطقی برای بسط سلطه حاکمیت.

جامعه باز افزوده بارها ثابت شده که نه سرکوب پاسخ مناسب به تنوع کانون‌های اقتدار است و نه چهره سازی برای حذف رقبای سیاسی.

جامعه باز تماس و تعامل مستقیم با جامعه را پیشنهاد می‌کند و می‌نویسد که برای عبور از سیاست قومی، حاکمیت باید همه کسانی را که به این سرزمین تعلق دارند شهروندان این کشور بداند.

روزنامه ماندگار می‌نویسد چند روز از آتش سوزی در کمیسیون انتخابات می‌گذرد اما هنوز علت آن روشن نیست.

ماندگار نوشته که این آتش سوزی در فرصتی که آمادگی‌ها برای رفتن به سوی انتخابات گرفته می‌شود، یک اقدام عمدی تلقی می شود.

به باور نویسنده ماندگار، 'حلقاتی می‌ترسند مبادا روزی اسناد موجود از انتخابات گذشته در این کمیسیون ارزیابی شود و تشت رسوایی بسیاری‌ها از بام بیافتد.'

ماندگار به احتمال دیگری نیز اشاره کرده و می‌نویسد که ممکن این آتش سوزی کار کسانی باشد که با برگزاری انتخابات موافق نیستند و می‌خواهند با این کار امکانات و مدارک لازم برای برگزاری انتخابات در وقت معین را از بین ببرند.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد مذاکره و تلاش برای رسیدن به یک راه‌حل سیاسی، زمانی می‌تواند موجه باشد که هم‌زمان با آن، دامنه خشونت گسترش نیابد.

۸‌صبح افزوده که جیمز دابینز، نماینده ویژه واشنگتن برای افغانستان و پاکستان، دیروز در کابل با مقام‌های حکومتی دیدار داشت و خواست از رئیس‌جمهور کرزی دلجویی کند.

اما این روزنامه می‌نویسد که دلجویی کافی نیست و نکته‌ای که باید واشنگتن مد نظر داشته باشد، این است که در هر نوع مذاکره‌ای باید دولت افغانستان، نقش محوری داشته باشد.

روزنامه انیس می‌نویسد که در پرتو مدارا و مدیریت سالم بحران از جانب دولت افغانستان است که دفتر طالبان برای مذاکره در قطر گشوده شد.

انیس افزوده که دولت افغانستان باور مسلم دارد که طالبان و مخالفان به عمق فاجعه پی برده اند و دیگر اجازه نخواهند داد از آنها به عنوان پیش‌مرگان جهت اهداف بیگانه ها استفاده ابزاری شود.

نویسنده انیس از تداوم مذاکرات صلح به عنوان مرهمی برای بدبختی‌های ملت افغانستان یاد کرده و نوشته که پایان هر جنگی صلح است.

روزنامه ویسا به مشکلات به میان آمده با گشایش دفتر طالبان در قطر اشاره کرده و می‌نویسد که اکنون هم همه چیز درست نیست و هر زمان امکان دارد خواست‌های حکومت افغانستان نادیده گرفته شود.

ویسا افزوده که مساله صلح مساله‌ای نیست که مربوط به حکومت و مقامات شود بلکه مساله ملی است و به همه مردم ارتباط دارد.

نویسنده ویسا به این باور است که برای کامیابی این روند مردم باید بیدار و هوشیار باشند و به هر کسی اقتدا نکنند و مردم افغانستان اکنون بیدار هستند.

مطالب مرتبط