روزنامه‌های کابل: چهارشنبه پنجم سرطان

حمله دیروز طالبان در نزدیکی دروازه ارگ ریاست جمهوری سرخط مهم مطالب تحلیلی روزنامه‌های پنجم سرطان/تیر کابل است.

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که حمله به کاخ ریاست جمهوری افغانستان نشانه ضعف نهادهای اطلاعاتی و کشفی است.

آرمان ملی افزوده که این حمله یک هشدار است و پس از این نهادهای کشفی و اطلاعاتی باید روش‌هایی را پیش گیرند که از همچو رخدادها جلوگیری کنند.

به باور نویسنده آرمان ملی، طالبان با این حمله خواستند نشان دهند که آنها می‌توانند با زور هم بر دولت افغانستان غلبه کنند.

روزنامه چراغ می‌نویسد که این حمله پاسخی به مخالفت حکومت افغانستان با پرچم و لوحه 'امارت اسلامی طالبان' بوده و این پیام را می‌رساند که "باهمه چیز بازی با ریش و چپن ملا عمر بازی نمی‌توان کرد."

چراغ افزوده که این مانور قدرت نتیجه وادار ساختن طالبان به 'صلحی مضحک تر از جنگ' است به جای این که تمرکز روی شکست و پراکندگی طالبان صورت گیرد.

روزنامه انصار نیز می‌نویسد که حمله به کاخ ریاست جمهوری افغانستان نتیجه عجز آمریکا برای مذاکره با طالبان است.

انصار نوشته که تلاش‎‌ها برای صلح این باور را به طالبان داده که آنها دست بالا در اوضاع افغانستان دارند.

روزنامه جامعه باز می‌نویسد که این حمله خط بطلانی بر خوشبینی‌ها مبنی بر تغییر رویکرد طالبان از جنگ و انتحار به گفتگو و صلح است.

جامعه باز افزوده که ظالبان در مقایسه با دولت افغانستان محاسبه گرایانه تر با مسایل برخورد می‌کنند و تلاش دارند تا همزمان با آمادگی مشروط برای مذاکره، توانایی خود را در صحنه نبرد نیز به رخ بکشند.

روزنامه اطلاعات روز نیز حمله دیروز را نشانه قدرت نفوذ طالبان در هر مکان دولتی دانسته است.

اطلاعات روز می‌نویسد که تشدید حملات طالبان همزمان با آغاز گفتگوهای صلح، این احتمال را تقویت می‌کند که طالبان اصلا به صلح باور ندارند و جنگ را تنها راه حل این مشکل می‌دانند.

اطلاعات روز افزوده که این احتمال هم وجود دارد که بازی سیاسی بزرگی از سوی کشورهای همسایه شروع شده باشد و افرادی که به قطر آمدند اصلا نمایندگان طالبان نباشند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که این حمله زنگ خطری برای آمریکا و حکومت افغانستان بوده است.

ماندگار نوشته که طالبان تا زمانی که داخل نظام سیاسی نشوند به حملات شان ادامه خواهند داد و از طریق این حملات آمریکا و حکومت افغانستان را زیر فشار قرار داده و امتیازات بیشتر به دست می آورند.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که حمله دیروز سوالات زیادی را در افکار عامه به وجود آورده که حکومت باید به آن پاسخ بگوید.

۸صبح می‌پرسد که آیا شهر کابل بی در و بی حفاظ است؟ آیا شبکه‌های تروریستی در میان نیروهای امنیتی نفوذ کرده اند؟

۸‌صبح در کنار شورای امنیت افغانستان، استخبارات ناتو را هم در حمله دیروزی مقصر می‌داند و می‌گوید که آنها نیز باید پاسخ بگویند که چطور مهاجمان انتحاری در چند قدمی مقر فرماندهی آنان سنگر گرفته اند.

نویسنده ۸‌صبح از آمریکا و بریتانیا می‌خواهد تا به حامیان طالبان فشار بیاورند که در کنار افزایش تلاش‌های سیاسی، خشونت و کشتار را تشدید نکنند.

مطالب مرتبط