کاخ سفید: رئیسان جمهوری آمریکا و افغانستان به مذاکره با طالبان متعهدند

کرزی و اوباما
Image caption کرزی و اوباما "روند مذاکرات صلح و آشتی به رهبری افغانستان" را راه مطمئن برای پایان دادن به خشونت دانستند

رئیسان جمهوری افغانستان و آمریکا همچنان به مذاکره صلح با طالبان پایبند مانده‌‌اند.

کاخ سفید، دفتر رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد که باراک اوباما و حامد کرزی، رئیسان جمهوری ایالات متحده و افغانستان، در یک گفتگوی ویدیوئی، تایید کردند که "روند مذاکرات صلح و آشتی به رهبری و تحت مدیریت افغانستان، مطمئن‌ترین راه برای پایان دادن به خشونت و تضمین ثبات و امنیت پایدار در افغانستان و منطقه است."

در بیانیه کاخ سفید آمده است که روسای جمهوری دو کشور "حمایت خود را از گشایش دفتری در دوحه با هدف مذاکره بین شورای عالی صلح و نمایندگان طالبان، ابراز داشتند."

اطلاعیه کاخ سفید در مورد حمایت آمریکا و افغانستان از مذاکره صلح با گروه طالبان پس از آن انتشار یافت که روز گذشته، گروهی از افراد مسلح در صدد برآمدند به برخی مراکز حساس کابل، پایتخت، از جمله کاخ ریاست جمهوری افغانستان و مقر دفتر محلی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - حمله کنند.

طالبان در تماس با رسانه‌های خبری، مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند.

عملیات کابل زمانی به اجرا گذاشته شد که تنها چند روز پیشتر، خبر گشایش دفتر "مذاکرات" طالبان در قطر انتشار یافته بود.

Image caption ابزاز حمایت رئیسان جمهوری دو کشور پس از عملیات مسلحانه طالبان در مرکز کابل اعلام شد

هفته گذشته گزارش شد که طالبان به منظور آغاز مذاکرات صلح با ایالات متحده، "دفتری" را در دوحه، پایتخت قطر، ایجاد کرده اند و ایالات متحده از مذاکره در این محل حمایت می کند.

ظاهرا طالبان تابلوی "امارت اسلامی افغانستان" و پرچم خود را بر فراز ساختمان این دفتر برافراشته بودند که با واکنش تند دولت افغانستان مواجه شد.

گروه طالبان هنگام حکومت بر افغانستان، نام این کشور را به "امارت اسلامی افغانستان" تغییر داده بودند.

دولت افغانستان، که نحوه استقرار این "دفتر" را نشانه اقدام طالبان برای معرفی خود به عنوان نماینده کشور افغانستان تلقی می کرد،این اقدام را محکوم دانست و مخالفت خود را با چنین مذاکراتی اعلام داشت.

مذاکره صلح و ادامه جنگ؟

مقامات افغان گفتند که طالبان با گشایش این دفتر در نظر داشته خود را یک حکومتی در تبعید معرفی کنند و شورای صلح افغانستان، که ماموریت آن مذاکره صلح با طالبان است، در گفتگوهایی که در این محل صورت پذیرد شرکت نخواهد کرد.

دولت افغانستان همچنین تاکید داشته که هرگونه مذاکره صلح باید به رهبری و تحت نظر کامل این دولت برگزار شود و تلاش داشته از ایجاد این شبنه که طالبان و ایالات متحده طرف های اصلی گفتگو هستند به شدت جلوگیری کند.

Image caption طالبان ضمن گشایش "دفتر مذاکرات" در قطر، به جنگ و اقدامات خشونت آمیز در افغانستان ادامه می دهند

بعدا اعلام شد که طالبان پرچم و تابلوی خود را از دفتر دوحه برداشته‌اند.

عملیات مسلحانه روز گذشته در کابل، تردیدهایی را نسبت به نیت واقعی طالبان و آینده مذاکرات صلح با دولت افغانستان پدید آورد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، با محکوم کردن این حمله، گفت که "دشمنان" مردم افغانستان با این حمله شکست خورده، بار دیگر ثابت کردند که با صلح، ثبات و پیشرفت در افغانستان مخالفند.

همچنین، جیمز کانینگهام، سفیر ایالات متحده در افغانستان، با تاکید بر اینکه عملیات روز سه‌شنبه مهاجمان به نتیجه نرسیده است، گفت که شکست این عملیات نشان داد که طالبان نمی توانند با توسل به خشونت و تروریسم، به اهداف خود دست یابند.

در حالیکه مسئولیت حفظ امنیت افغانستان رسما از نیروهای ناتو به تشکیلات نظامی و امنیتی ملی افغانستان انتقال یافته است، کابل در هفته های گذشته شاهد چندین مورد عملیات مسلحانه طالبان بوده است.

پس از اعلام گشایش دفتر دوحه، به نقل از منابع طالبان گزارش شد که این گروه ضمن آمادگی مشارکت در مذاکرات صلح، به عملیات نظامی نیز همچنان ادامه می‌دهد.

ظاهرا طالبان معتقدند که با وارد کردن فشار نظامی بر دولت افغانستان، خواهند توانست در مذاکرات احتمالی آینده، به عنوان "طرف قدرتمندتر" امتیازات بیشتری به دست آورند.

مطالب مرتبط