والی هرات استعفای خود را اعلام کرد

Image caption داوود شاه صبا برای سه سال والی هرات بود

داوود شاه صبا، والی هرات در نشستی با حضور شماری از مسئولان محلی این ولایت استعفای خود را از سمت ولایت هرات اعلام کرده است.

آقای صبا "کارشکنی ها و سنگ اندازی های" شماری از افراد را در امور کاری ولایت هرات، دلیل استعفای خود خواند. او از فرد مشخصی در این زمینه نام نبرد اما گفت که اداره ارگان‌های محل مانع اجرای برنامه های او برای پیشرفت امور ولایت هرات بوده است.

روابط والی هرات اخیرا با شهردار این ولایت تیره بوده و این مسله در رسانه های محلی نیز انعکاس یافته است. این دو مقام ولایتی، یکی دیگر را به فساد اداری متهم کرده‌اند.

آقای صبا گفت که مداخلات افراد و اداره ارگان های محلی دیگر برای او قابل تحمل نیست و به همین دلیل از سمت خود استعفا می‌کند.

والی هرات به شکل صریح از اداره ارگان های محلی افغانستان انتقاد کرد.

او گفت: "اداره مستقل ارگان های محلی که باید اداره محلی هرات را در یافتن راه حل برای این چالشها کمک می‌کرد، نه تنها پیشنهادات اداره ولایت هرات را نادیده گرفته است بلکه با تشویق قانون گریزی در مربوطات ولایت هرات به گونه های مختلف بر مشکل ما افزوده است."

او از انتصاب هیات اداری شورای ولایتی، تایید "غیرقانونی" پروژه بزرگ آسفالت جاده‌های شهر هرات و تعیینات غیراصولی در ولسوالی های هرات به عنوان بعضی از مداخلات اداره ارگان های محلی نام گرفت.

آقای صبا که در سه سال گذشته به عنوان والی هرات کار کرده، اداره ارگان های محلی را به 'بنگاه معاملاتی' تشبیه کرد.

او گفت: "اداره مستقل ارگان های محلی افغانستان بیشتر به یک بنگاه معاملاتی می‌ماند تا اداره ای که ادارات محلی را در رفع نیازهای شان کمک کند. شاید کسانی که یک بار هم سر و کارشان در مرکز با این اداره افتاده باشد این نتیجه گیری من را تایید نمایند."

آقای صبا گفت که استعفایش را حدود بیست روز پیش به صورت کتبی به رییس جمهور افغانستان فرستاده و امیدوار است که استعفایش منظور شود.

تلاش بی‌بی‌سی برای دریافت واکنشی از مسئولان اداره ارگان های محلی در مورد اتهامات آقای صبا بی نتیجه ماند.

هرات از ولایات بزرگ در غرب افغانستان است. این ولایت هم مرز با کشور ایران است و از ولایات غنی و پر درآمد افغانستان به شمار می رود.

مطالب مرتبط