چهارمین روز راهپیمایی در شمال افغانستان در اعتراض به 'فساد اداری'

راهپیمایی در تخار
Image caption تظاهرکنندگان علیه فساد اداری شعار می دهند

راهپیمایی هزاران نفر از ساکنان ولایت تخار در شمال افغانستان در اعتراض به آنچه که فساد در ادارات این ولایت می خوانند، برای چهارمین روز ادامه یافته است.

معترضان خشمگین، والی، فرمانده پلیس و رییس امنیت ولایت تخار را به دست داشتن در فساد و همکاری با گروه‎های مسلح غیرقانونی متهم می کنند. آنها هشدار داده اند که تا زمان برکناری این سه مقام از پست‌هایشان به تظاهرات ادامه خواهند داد.

حاجی جمشید، از سازماندهان این راهپیمایی گفت که خواست اساسی مردم ولایت تخار، کناره گیری این مقامات از سمت‌های دولتی‌شان است.

آقای جمشید گفت: "ما حق ملت را می خواهیم، امروز هیاتی از کابل آمده و با مقام های ولایت دیدار کرده اگر حق مردم داده نشود ما از تظاهرات دست نخواهیم کشید."

عبدالمبین غفوری، خبرنگار بی بی سی در تخار می گوید که اشتراک کنندگان راهیپمایی به رسم اعتراض در وسط شهر خیمه/چادر زده‌اند و دامنه راهپیمایی را تا خیابانی که به بزرگراه شمال وصل است گسترش داده اند.

معترضان همچنین با سر دادن شعارهای "مرگ بر خاینین" و "ما حق خود را می‌خواهیم" گفته اند که برای اداره امور ولایت تخار، به افرادی نیاز دارند که به گفته آنها از فساد اداری پاک باشند.

هیچ یک از مقام های ارشد محلی در ولایت شمالی تخار؛ والی، فرمانده پلیس و رییس امنیت تاکنون واکنشی در مورد این اتهامات نشان نداده اند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در تخار می‌گوید که راهپیمایی در مرکز تالقان جریان عادی ترافیک را برهم زده و این مسله انتقاد برخی از ساکنان شهر را به همراه داشته است.

تصاویر ویدیویی که از جریان راهیپمایی در شهر تالقان منتشر شده نشان می دهد که بسیاری از مغازه‌های شهر تعطیل است.

راهپیمایی در تخار در حالی وارد چهارمین روز شده که اخیرا شماری از هواداران ژنرال دوستم در ولایت جوزجان با سازماندهی راهپیمایی‌ علیه محمد عالم ساعی والی این ولایت، آقای ساعی را مجبور به ترک ولایت کردند.

تظاهرات در ولایت جوزجان یک روز پس از درگیری افراد ژنرال دوستم و محافظان والی جوزجان سازماندهی شده بود.

مطالب مرتبط