پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بحث هفته: تشدید جنگ، دورنمای آتش‌بس و صلح در افغانستان

در افغانستان، جنگ بین نیروهای حکومت افغانستان و مخالفان تشدید شده است. وزارت دفاع افغانستان می‌گوید عملیات نظامی «عقاب» را برای جلوگیری از نفوذ مخالفان مسلح در این کشور آغاز کرده‌ است. طالبان، پیشتر از این عملیات «خالد بن ولید» را شروع کرده اند.

این در حالیست‌که طالبان پس از اعتراض شدید دولت افغانستان بر نام و پرچم دفترشان در قطر، لوحه «دفتر امارت اسلامی» را از روی دیوار دفتر برداشته و پرچم خود را فرود آورده اند و مذاکرات احتمالی صلح میان حکومت افغانستان و طالبان به بن بست رسیده است.

با وجود این دیروزکاخ سفید اعلام کرد که باراک اوباما و حامد کرزی، رئیسان جمهوری آمریکا و افغانستان، در گفت و گوی ویدیوئی تاکید کرده‌اند که با وجود اقدامات اخیر طالبان از جمله عملیاتی که روز سه‌شنبه گذشته در مرکز کابل به اجرا گذاشتند، به مذاکره صلح با این گروه متعهدند.

با توجه به وضعیت کنونی، دورنمای صلح و به ویژه آتش‌بس که می تواند از تلفات بیهوده غیر نظامیان، تلفات دو طرف جنگ و ویرانی بیشتر کشور جلوگیری کند، چیست؟

عبدالله شادان، در بحث این هفته، این مساله را با شکریه بارکزی، عضو مجلس نمایندگان افغانستان، هوشنگ حسن‌یاری، استاد در دانشگاه نظامی سلطنتی کانادا، و جنرال عتیق الله بریالی، معاون پیشین وزارت دفاع افغانستان، بررسی کرده است.