انتقاد نمایندگان مجلس از وزیر فواید عامه افغانستان

Image caption "بالاخره حکومت و این کارها را که هماهنگ کند؟ حکومت که شما هستید و کارهای اجرایی را شما انجام می‎دهید."

مجلس نمایندگان افغانستان از وزیر فواید عامه به دلیل "بی‎کیفیتی" جاده‎ها و شاهراه‎ها انتقاد کرده، اما او شرکت‎های خصوصی را مسئول دانسته است.

مجلس نجیب‎الله اوژن را روز شنبه، ۸ سرطان/تیر در جلسه استجوابیه فراخواند و از او خواست که توضیح دهد که چرا مسئولیت خود را در قبال مواظبت از جاده‎ها و بهبود کیفیت طرح‎های راهسازی عملی نتوانسته است.

یک عضو مجلس گفت: "اکثریت پروژه‎های ساخت جاده‎ها که به قرارداد سپرده شده، وقت آنها به سر رسیده و از زمانش یک سال هم گذشته، متاسفانه وزارت فواید عامه هنوز هم راجع به تصمیم‎گیری در باره جاده‎ها هیچ اقدامی نکرده است."

او پرسید: "طبق قرارداد چرا عمل نمی‏‎شود؟ حتماً دستها یا مقاصد دیگری وجود دارد."

وزیر فواید عامه تایید کرد که در مورد جاده‎سازی در افغانستان "اشتباه" صورت گرفته و "جفا" شده است: این واقعیت هایی است که هیچ کس آن را پوشانده نمی‎تواند."

آقای اوژن اما تاکید کرد که "مشکلاتی" هم وجود داشته است: "من در قانون تدارکات مشکل داشته‎ام و مشکل خواهم داشت. شرکت‎هایی که در افغانستان ثبت شده، یکی هم شرکت واقعی نیست. من برای شما به صراحت لهجه می‎گویم که دست‎اندازی‎ها در بین این قراردادی‎ها وجود دارد."

او به عنوان مثال یادآور شد که یک خانواده هشت شرکت دارد و در چنین وضعی اگر او در یک مورد از بروز مشکل جلوگیری می‎کند، در مورد دیگر مشکل سر برمی‎آورد.

اما این استدلال قناعت نمایندگان مجلس را فراهم نکرد. علی‎اکبر قاسمی دیگر عضو مجلس گفت که در چنین موارد معمولاً مسئولان اجرایی کشور مسئولیت را یکی به عهده دیگری می‎گذارند.

او پرسید: "بالاخره حکومت و این کارها را که هماهنگ کند؟ حکومت که شما هستید و کارهای اجرایی را شما انجام می‎دهید. چرا در این هفت سال کارها [درست] نمی‎شود؟ اگر قانون تدارکات خراب است، چرا به شورا نمی‎فرستید و نمی‎گویید که این [نیاز به تعدیل دارد و] شما تعدیل کنید.

Image caption در یک دهه اخیر هزارها کیلومتر جاده ساخته شده، اما نسبت به کیفیت آنها انتقادهای فراوانی مطرح شده است

آقای قاسمی افزود: "وقتی که می‎بینید شرکت ظرفیت ندارد، چرا بر [کارهای آن] نظارت نمی‎کنید؟"

در نهایت استدلال نجیب‎الله اوژن این بود: "وقتی که پول در جیب خودتان نباشد، اختیار به دست خودتان نباشد و محتاج دیگران هستید، این حرف‎ها بر سر وزارت فواید عامه تحمیل می‎شود."

او افزود: "کمک‎کننده شرایط خود را پیش من می‎گذارد. من چطور می‎توانم از عهده شرایط کمک کننده برآیم؟ یا پولش را نگیرم یا شرایطش را قبول کنم."

به گفته وزیر فواید عامه، حامیان مالی طرح‎های راهسازی در افغانستان در برخی از موارد در عقد قراردادها مداخله می‎کنند و در اجرای طرح‎ها مسئولیت راهنمایی و رهبری را به عهده می‎گیرند.

به نظر او، در نظام پیمانکاری افغانستان "اشتباه" وجود دارد و این اشتباه باید اصلاح شود، اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرد.

با این حال، این نگرانی نه تنها در میان نمایندگان مجلس، بلکه در میان خیلی از آگاهان وجود دارد که بدون مواظبت از جاده‎های ساخته شده، ده‌ها میلیون دلاری که در ساخت این جاده‎ها هزینه شده، هدر خواهد رفت.

آقای اوژن همچنین در این جلسه از طرحی خبر داد که شمال کشور را به جنوب کشور وصل می‎کند. به گفته او، این طرح ۵۵۰ میلیون دلاری از شهرک بندری حیرتان در مرز ازبکستان آغاز و در اسپین بولدک در مرز به پاکستان منتهی می‎شود.

وزیر فواید عامه افزود که بررسی فنی این جاده به کمک مالی بانک توسعه آسیایی آغاز شده است.