فرمانده ارشد بریتانیا: باید ده سال پیش با طالبان مذاکره می‌کردیم

Image caption ژنرال نک کارتر، معاون فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان

یک فرمانده ارشد بریتانیا در افغانستان گفته است که غرب باید ده سال قبل، بعد از فروپاشی نظام طالبان تلاش به گفت‌و‌گو با این گروه می‌کرد.

ژنرال نیک کارتر، معاون فرمانده نیروهای ائتلاف بین‌الملل به رهبری ناتو در افغانستان است. این ژنرال بریتانیایی گفته است که یافتن یک راه حل سیاسی زمانی که طالبان در حال گریز بودند، آسانتر بود.

این فرمانده بریتانیایی گفته است:" حالا ساده است که در مورد گذشته قضاوت کنیم. من فکر می‌کنم در آن وقت اگر ما بیشتر دقت می‌کردیم، شاید متوجه این می‌شدیم که آنچه در سال ۲۰۰۱ آغاز شد، آخرش میبایست نشست همه گروه های افغان در کنار هم و صحبت آنها در مورد آینده کشورشان می بود."

ژنرال کارتر افزود "مشکلاتی که ما از سال ۲۰۰۱ به بعد در افغانستان با آن مواجه شدیم همه سیاسی اند و مشکلات سیاسی همواره در نتیجه گفت‌و‌گو های مردم حل شده است."

ژنرال کارتر همچنین هشدار داده است که نیروهای امنیتی افغان بعد از سال ۲۰۱۴ به حمایت‌های نظامی و مالی نیاز خواهند داشت.

او گفته است که دولت افغانستان کنترل بسیار شکننده‌ای بر بعضی از نقاط این کشور خواهد داشت.

ژنرال کارتر می‌گوید در کل نیروهای پلیس و ارتش افغانستان نهادهای پایدار توانمندی اند که می‌توانند انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را تضمین کنند.

اظهارات ژنرال کارتر در روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا، فقط چند روز بعد از بالاگرفتن تلاش ها برای آوردن طالبان به میز مذاکره، منتشر شده است.

صحبت با طالبان

نزدیک به دو هفته پیش گزارش شد که طالبان به منظور آغاز مذاکرات صلح با ایالات متحده، "دفتری" را در دوحه، پایتخت قطر، ایجاد کرده اند و ایالات متحده آمریکا از مذاکره در این محل حمایت می کند.

Image caption چند روز پیش "دفتری" در دوحه به هدف انجام مذاکرات صلح با طالبان ایجاد شد

ظاهرا طالبان تابلوی "امارت اسلامی افغانستان" و پرچم خود را بر فراز ساختمان این دفتر برافراشته بودند که با واکنش تند دولت افغانستان مواجه شد.

دولت افغانستان، که نحوه استقرار این "دفتر" را نشانه اقدام طالبان برای معرفی خود به عنوان نماینده کشور افغانستان تلقی می کرد، آن را محکوم دانست و مخالفت خود را با چنین مذاکراتی اعلام داشت.

دولت افغانستان همچنین تاکید داشته که هرگونه مذاکره صلح باید به رهبری و تحت نظر کامل این دولت برگزار شود و تلاش داشته از ایجاد این شبهه که طالبان و ایالات متحده طرف های اصلی گفتگو هستند به شدت جلوگیری کند.

نزدیک به ۸۰۰۰ سرباز بریتانیایی در افغانستان مستقرند، نزدیک به نیمی از آنها در کمپی در هلمند حضور دارند و بقیه در آموزش و مشاورت نیروهای افغان مشارکت دارند.

تا سال گذشته ۱۳۷ مرکز نظامی بریتانیا در هلمند وجود داشت. ولی با آغاز خروج تدریجی نیروهای رزمی تا سال ۲۰۱۵، و تغییر در ماهیت ماموریت این نیروها ۱۳ مرکز بریتانیایی در این ولایت فعال خواهند بود.

مطالب مرتبط