تاکید رهبران افغانستان و بریتانیا بر ادامه روند صلح

Image caption دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در جریان سفرش به افغانستان با حامد کرزی رئیس جمهوری این کشور ملاقات کرده است

رهبران بریتانیا و افغانستان یک بار دیگر بر ادامه روند صلح تاکید کردند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در جریان سفرش به افغانستان با حامد کرزی رئیس جمهوری این کشور ملاقات کرده است.

آقای کامرون گفته است که می‌خواهد شاهد یک راه حل سیاسی و امنیتی در افغانستان باشد. به گفته آقای کامرون، اگر طالبان دست از خشونت بردارند، مهم است که این گروه بخشی از روند صلح افغانستان باشد.

همچنین آقای کرزی گفته است که حملات اخیر طالبان به ارگ ریاست جمهوری او را از پیشبرد روند صلح باز نخواهد داشت.

آقای کرزی با اشاره به حمله اخیر طالبان به ارگ ریاست جمهوری افغانستان در کابل گفت: "ای کاش آنها (طالبان) تمام وقت شان را صرف حمله به ارگ کنند و دست از سر بقیه کشور بردارند".

تنش بر سر "دفتر طالبان در دوحه"

آقای کرزی، از چگونگی افتتاح "دفتر" طالبان در دوحه و احتمال نشست مستقیم نمایندگان آمریکا با نمایندگان طالبان بدون حضور دولت افغانستان نگران است.

رئیس جمهور افغانستان در جریان نشست خبری با نخست وزیر بریتانیا گفته است: "می بینیم که کوشش هایی در جریان است که ملوک الطوایفی را از طریق طالبان و سپردن یکی دو جا به دست طالبان و باز(بعدا) از راه این ها ملوک الطوایفی را بر مردم افغانستان تحمیل کنند. این مسئله‌ای است که با دولت های بیرونی صحبت شده، امروز [وقت صرف] نان چاشت جلالت مآب صدر اعظم انگلستان در این مورد صحبت شد. البته ایشان اطمینان دادند که همچو چیزی در برنامه غرب نیست."

آقای کامرون در مورد بیانیه های اخیر طالبان گفته است: "آنچه دلگرم کننده است در مورد بیانیه های اخیر طالبان این است که آنها گفته اند دیگر نمی خواهند تهدیدی برای دیگر کشورها باشند."

نخست وزیر بریتانیا که از نیروها بریتانیایی در افغانستان دیدار کرد، در مورد آینده افغانستان گفت: "راه درازی در پیش است، همراه با روند امنیتی که برای ایجاد ارتش و پلیس بزرگ و توانمند در پیش رو داریم، پیشبرد روند سیاسی هم معنی می‌دهد."

مطالب مرتبط