'آمریکا خرید هواپیما برای نیروهای نظامی افغان را متوقف کند'

یک نهاد نظارتی آمریکا از وزارت دفاع این کشور خواسته تا برنامه خرید ۴۸ هواپیما را برای نیروهای نظامی افغانستان متوقف سازد؛ زیرا به گفته این نهاد خلبانان افغان مهارت کافی برای استفاده از این هواپیماها را ندارند.

قرار است این هواپیماها و هلیکوپترها به ارزش مجموعی ۷۸۰ میلیون دلار برای واحد ماموریت ویژه ارتش افغانستان خریداری شود اما اداره بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) دریافته است که این نیروها از ساختار فرماندهی درستی برخوردار نیستند.

براساس گزارش سیگار، تنها هفت خلبان افغان توانایی پرواز در شب را دارند که بخش مهمی از عملیات مبارزه با تروریسم را تشکیل می‌دهد و ده سال طول می‌کشد تا این واحد به خودکفایی برسد.

این گزارش همچنین می‌افزاید که در حال حاضر بیشتر هواپیماهای نظامی در افغانستان توسط آمریکا تعمیر و نگهداری می‌شوند.

این نهاد همچنین می‌گوید یافتن نامزدان با سواد و مناسب برای گذراندن دوره آزمایش ۱۸ تا ۲۰ ماه نیروهای هوایی آمریکا در میان افغان‌ها نیز کار دشواری است.

در ادامه این گزارش آمده که: " نیروهای افغان توانایی استفاده و مراقبت از هواپیماهایی را اکنون در اختیار دارند، ندارند و بدین ترتیب هواپیماهای جدید خریداری شده بدون استفاده در باندهای فرودگاه‌ها باقی خواهند و پول آمریکا به هدر خواهد رفت."

وزارت دفاع آمریکا با دو شرکت آمریکایی و روسی برای خرید هواپیما برای نیروهای نظامی افغانستان قرارداد امضا کرده است.

قرارداد اولی با شرکت سیرا نوادا به ارزش ۲۱۸ میلیون دلار برای خرید ۱۸ هواپیما "پی سی ۱۲" و دومی با شرکت روسبورون اکسپروت روسیه به ارزش ۵۵۴ میلیون دلار برای خرید ۳۰ هواپیمای "ام ۱۷" است.

با آنکه این گزارش خواهان توقف خرید این هواپیماها شده است اما مایکل دمونت، یکی از مقامات وزارت دفاع آمریکا گفت که هر نوع تاخیر در خرید این هواپیماها غیرقابل قبول است و "موجب می‌شود ما نتوانیم واحد ماموریت ویژه ارتش افغانستان را به یک نیروی توانا تبدیل کنیم."

واکنش افغانستان

Image caption مقامات افغان می‌گویند ظرفیت نیروهای هوایی افغانستان تدریجا در حال افزایش است

اما ژنرال عبدالوهاب وردک فرمانده قوای هوایی افغانستان می‌گوید خلبانان افغان در استفاده از هلیکوپتر های "ام ۱۷"روسی که قرار است ایالات متحده برای افغانستان خریداری کند، هیچ مشکلی ندارند.

او گفت که افغانستان دهه‌ها است از این هواپیماها استفاده می‌کند و در این زمینه تجربه بسیار خوبی دارد.

او با رد بخش‌های از گزارش سیگار گفت که ظرفیت نیروهای هوایی افغانستان تدریجا در حال افزایش است و روند آموزش این نیروها نیز به صورت منظم در داخل و خارجی افغانستان در جریان است.

آقای وردک گفت خلبانان افغان به زودی قادر خواهند شد تا در جریان شب نیز پروازهای ویژه را انجام دهند. به گفته او دلیل اینکه آنها تا هنوز نمی توانند در شب پرواز کنند این است که در این زمینه آموزش ندیده بودند.

مطالب مرتبط