انتخاب جنجال‎برانگیز دو عضو شورای عالی رسانه‎های افغانستان

Image caption مخدوم رهین: تحریم آنها هیچ معنی ندارد

علی‎رغم تحریم نهادهای صنفی روزنامه‌نگاران افغانستان، دهها روزنامه‌نگار با هماهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ، دو نماینده روزنامه‌نگاران در شورای عالی رسانه‌ها را انتخاب کردند.

دیروز فدراسیون روزنامه‌نگاران، که متشکل از ۹ نهاد صنفی روزنامه نگاران است، برگزاری انتخابات برای گزینش این دو عضو شورای عالی رسانه‎ها را تحریم کرد.

اما روز یکشنبه دهها روزنامه‎نگار که عمدتاً از رسانه‎های دولتی بودند، در تالار بین‎المللی مطبوعات وزارت اطلاعات و فرهنگ، دو نماینده روزنامه‎نگاران در شورای عالی رسانه‎ها را انتخاب کردند.

فرزانه حبیبی عضو اکادمی علوم و امان‌الله جهانیار خبرنگار پیشین خبرگزاری دولتی باختر و از کارمندان کنونی وزارت اطلاعات و فرهنگ در این انتخابات برگزیده شدند.

اما صدیق‎الله توحیدی رئیس دیدبان رسانه‎ها، نی، از اعضای فدراسیون روزنامه‎نگاران برگزاری این انتخابات را به آنچه که او "عدم تمکین" وزیر اطلاعات و فرهنگ به قانون خواند نسبت داد و دو فرد انتخاب شده را هم نماینده روزنامه‎نگاران نمی‎داند.

آقای توحیدی افزود: "متاسفانه برخلاف درخواست ما وزیر اطلاعات و فرهنگ امروز جلسه‎ای برگزار کرد و در این جلسه که اکثراً خبرنگاران خبرگزاری باختر، رادیو تلویزیون ملی و روزنامه‎های دولتی شرکت کرده بودند، به دو تن رای دادند."

او افزود: "فدراسیون روزنامه‎نگاران انتخابات امروز را تحریم کرد، این انتخابات را قانونی نمی‎داند و این دو تن را هم نماینده جامعه روزنامه‎نگاران نمی‎داند."

اما سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ گفت که در این انتخابات "بی‎غرض" بوده و هر کسی که از سوی روزنامه‎نگاران برای عضویت در شورای عالی رسانه‎ها انتخاب شود، برای او تفاوتی ندارد.

آقای رهین تحریم انتخابات برای گزینش این دو فرد را "هیاهو" خواند و گفت: "تحریم آنها هیچ معنی ندارد."

Image caption "زیر اطلاعات و فرهنگ امروز جلسه‎ای برگزار کرد و در این جلسه که اکثراً خبرنگاران خبرگزاری باختر، رادیو تلویزیون ملی و روزنامه‎های دولتی شرکت کرده بودند"

او تاکید کرد: "ببنید اعتراض آنها چقدر بی‌معنی است: در طرزالعمل [انتخاب دو نماینده روزنامه‌نگاران در شورای عالی رسانه‌ها] آمده که اگر دو نفر رای مساوی آرودند، ارجحیت آنها بر اساس قرعه‌کشی تعیین شود. خب نشود، بیایید راه دیگری تعیین کنید، این حرفی نیست که برای آن هیاهو کرد."

وزیر اطلاعات و فرهنگ تاکید کرد که این وزارت در یک هفته گذشته پیوسته اطلاعیه‌هایی از سوی رادیو و تلویزیون ملی و روزنامه‌های دولتی پخش کرد که روزنامه‌نگاران در این انتخابات شرکت کنند، و حالا یک عده آمده اند و با حضور آنها انتخابات برگزار می‌شود.

این دومین دور فعالیت شورای عالی رسانه‌ها است. در دور قبلی این شورا هم به دلایلی که به تعبیر آقای رهین ناشی از "ناهماهنگی" روزنامه‌نگاران بود، روزنامه‌نگاران نتوانستند نماینده‌ای در این شورا داشته باشند.

آقای رهین دو فردی را که به گفته او، در رشته روزنامه‌نگاری تحصیل کرده بودند، نویسنده و صاحب آثار بودند، به عضویت شورای عالی رسانه‌ها برگزید تا به تعبیر او "جای ژورنالیست‌ها" در این شورا خالی نباشد.

شورای عالی رسانه‌ها بر اساس قانون عالی‌ترین نهاد تصمیم‌گیری در امور رسانه‌ها در افغانستان است. تعیین سیاست‌های استراتژیک دولت در مورد فعالیت‌های رسانه‌ای از اختیارات این شورا است.

این شورا همچنین اعضا و رئیسان چند کمیسیون مهم در عرصه فعالیت‌های رسانه‌ای را انتخاب می‎کند.

مطالب مرتبط