حامد کرزی قانون انتخابات افغانستان را توشیح کرد

Image caption قانون انتخابات پس از پافشاری احزاب سیاسی و دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد توشیح شده است

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان قانون انتخابات افغانستان را توشیح کرد.

آقای کرزی این قانون را با صدور فرمانی پس از تصمیم هیات مختلط نمایندگان مجلس سنا و مجلس نمایندگان، در ۱۶ فصل و ۸۰ ماده توشیح کرده است.

در متن فرمان رئیس جمهوری افغانستان، که از سوی اداره امور و دارالانشای شورای وزیران به رسانه ها فرستاده شده، آمده است که قانون انتخابات از امروز نافذ و قابل تطبیق است.

تلاش برای تصویب و توشیح قانون انتخابات از چند ماه به این سو ادامه داشت.

لایحه قانون انتخابات افغانستان به دلیل چند مورد اختلافی، از ماه‌‌ها به این‌سو در مجلس نمایندگان، مجلس سنا و ریاست جمهوری افغانستان از این دست به آن دست می‌شد. احزاب و گروه‌های سیاسی در یک ماه گذشته از حامد کرزی رئیس جمهوری خواسته بودند که این قانون را برای ضمانت شفافیت و سلامت انتخابات آینده ریاست جمهوری هرچه زودتر امضا کند.

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در کابل هم از پارلمان و حامد کرزی خواسته بود که به روند تصویب و اجرایی شدن قوانین انتخاباتی و به ویژه قانون انتخابات سرعت بخشند.

"مواد تنش‌زا"

لایحه قانون انتخابات در پی بحث‌های طولانی، روز دوشنبه گذشته از سوی پارلمان تصویب و برای توشیح به ریاست جمهوری فرستاده شد.

این قانون بار اول در ماه جوزا/خرداد امسال توسط مجلس نمایندگان تصویب شد اما به دلیل اختلاف سناتوران روی چند ماده این قانون، مجلس نمایندگان هفته پیش برای بار دوم، لایحه قانون انتخابات را تصویب کرد و برای توشیح به ریاست جمهوری فرستاد.

اختلاف نمایندگان شورای ملی روی چند ماده "تنش‌زای" این قانون بود که برای حل این اختلافات مجلس های شورای ملی، کمیسیون مشترک تشکیل دادند.

کمیسیون مشترک شورای ملی افغانستان هفته پیش تشکیل جلسه داد و پس از چند جلسه، موارد اختلافی لایحه قانون انتخابات را حل و آن را نهایی کرد.

محمد عبده عضو مجلس نمایندگان و عضو کمیسیون مشترک شورای ملی به بی‌بی‌سی گفت که موارد اختلافی قانون انتخابات در جلسه های این کمیسیون مطرح و حل شده است.

این عضو مجلس گفت که رئیس جمهوری افغانستان خواسته بود کمیسیونی ایجاد شود که بتواند برگزاری انتخابات را "در شرایط لازم" به تعویق بیاندازد اما به گفته او این پیشنهاد از لایحه قانون انتخابات برداشته شد.

Image caption انتخابات های قبلی در افغانستان به اساس فرامین تقنینی برگزار شده است

آقای عبده گفت که شرایط نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، پارلمانی و شوراهای ولایتی، محدود کردن حوزه‌های انتخاباتی برای انتخابات پارلمانی در ولایات و اختلاف روی اختصاص شماری از کرسی های مجلس به احزاب نیز از مواردی بود که نمایندگان شورای ملی در مورد آن اتفاق نظر نداشتند.

نگرانی‌ها

توشیح قانون انتخابات یکی از دو اقدام حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای رفع نگرانی ها راجع به انتخابات در یک هفته گذشته بوده است. انتظار می‌رود که اجرایی شدن این قوانین، تشویش ها را نسبت به نحوه برگزاری انتخابات تا حدی کم کند.

انتخابات های قبلی در افغانستان به اساس فرمان های تقنینی ریاست جمهوری برگزار شده است اما پس از این، انتخابات‌ها به ویژه انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در سال آینده، با اتکا به مواد همین قانون برگزار خواهد شد.

آقای کرزی چهارشنبه هفته گذشته به تاریخ ۲۶ سرطان/تیر اجرایی شدن قانون ساختار و اختیارات نهادهای انتخاباتی را اعلام کرد و همزمان کمیته‌ای را برای گزینش مسئولان این نهادها تشکیل داده است.

بر اساس جدول زمانی که کمیسیون انتخابات اعلام کرده، سومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۱۶ حمل/فروردین ۱۳۹۳ (۵ آپریل ۲۰۱۴) برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط