'راه حل داخلی تنها راه رسیدن به صلح در افغانستان است'

Image caption بیشتر آنهایی که در این همایش به عنوان "نخبگان سیاسی" شرکت کردند، تجربه سالها جنگ و سیاست‌ورزی داشته

شرکت‌کنندگان همایشی در کابل که به عنوان "نخبگان سیاسی" گرد آمدند، گفته‌اند که راه حل داخلی تنها گزینه ممکن برای رسیدن به صلح در افغانستان است.

شرگت کنندگان این همایش از محافل مختلف سیاسی و با پیشینه‎های متفاوت هستند و از چپ‎گراها و راست‎گراها گرفته تا مجاهدین و تکنوکرات‎ها در میان آنها دیده می‎شدند.

هر چند آنها به لحاظ گرایش‎های سیاسی از هم بسیار متفاوت هستند، اما در مورد رسیدن به صلح در افغانستان دیدگاه مشترکی دارند. آنها می‎گویند راه صلح از میان خود افغانها می‎گذرد.

احمدولی مسعود، رئیس بنیاد مسعود، برادر احمدشاه مسعود فرمانده فقید مجاهدین در این نشست گفت: "ما باید به یک اتحاد ملی برسیم و از یک سری سلیقه‎های قومی و شخصی بگذریم تا به صلح دست یابیم."

آقای مسعود تاکید کرد: "ما تجربه جنگ را هم داریم که از آن هیچ کس به جایی نرسیده است."

ترکیب شرکت کنندگان این همایش بیانگر آن است که جناح‎های سیاسی به این نتیجه رسیده‎اند که باید درباره طرحی که توسط خود افغانها برای تامین صلح در کشور ارائه شده باشد، فکر شود.

بیشتر آنهایی که در این همایش به عنوان "نخبگان سیاسی" شرکت کردند، تجربه سالها جنگ و سیاست‌ورزی داشته و می‌گویند برای جستجوی راه حلی برای صلح کمر بسته‌اند.

کبیر رنجبر، نماینده پیشین مجلس نمایندگان گفت: "ما باید عوامل جنگ را در درون سیستم از بین ببریم تا به صلح سراسری دست یابیم."

او تاکید کرد: "باید حاکمیت قانون و برابری همه شهروندان تضمین شود. در نبود حاکمیت قانون و مشروعیت آن صلحی در کار نخواهد بود."

این "نخبگان سیاسی" در حالی گرد هم آمده‎اند که تلاش‎های دولت افغانستان و جامعه بین‌المللی برای مذاکرات صلح با طالبان هنوز به نتیجه روشنی نرسیده است.

استدلال شرکت‌کنندگان همایش این است که در افغانستان همواره این نخبه‌ها بوده‌اند که کشور را به سوی جنگ برده‌اند، حالا هم همین نخبه‌ها هستند که می‌توانند کشور را به سوی صلح ببرند.

مطالب مرتبط