صلاح الدین ربانی رئیس شورای موقت حزب جمعیت اسلامی شد

Image caption صلاح الدین ربانی اکنون ریاست شورای عالی صلح را نیز برعهده دارد

حزب جمعیت اسلامی افغانستان امروز تشکیلات موقت خود را اعلام کرد.

صلاح الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان و فرزند رهبر پیشین این حزب، به عنوان رئیس و احمد ضیا مسعود و کلیم الله نقیبی به عنوان معاونین این حزب تعیین شدند.

صلاح الدین ربانی رئیس حزب جمعیت اسلامی گفت: "هدف از ساختن تشکیلات موقت این است که جمعیت اسلامی با راهبرد مشخص و متحدانه وارد انتخابات پیش رو شود."

قراراست انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در بهار ۱۳۹۳ برگزار گردد.

آقای ربانی گفت که حزب جمعیت در این انتخابات نامزد خود را معرفی خواهد کرد و حضور فعال خواهد داشت.

به گفته وی، برگزاری مجمع عمومی این حزب زمان زیادی را در برخواهد گرفت و بزرگان این حزب برگزاری آن را در زمان فعلی مساعد ندانستند؛ به این دلیل تشکیلات موقت را ساختند.

او افزود که این تشکیلات تا زمانی که مجمع عمومی حزب جمعیت اسلامی برگزار شود یعنی تا پس از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، باقی خواهد بود.

به گفته وی، اعضای تشکیلات موقت حزب جمعیت اسلامی پس از مشوره های نخبگان این حزب تعیین شده اند.

صلاح الدین ربانی یک ماه پس از کشته شدن پدرش، در ماه میزان/مهر سال ۱۳۹۰ به عنوان سرپرست حزب تعیین شده بود.

حزب جمعیت اسلامی که در سال ۱۹۷۱ از سوی برهان الدین ربانی تاسیس شد، دست کم طی سی سال گذشته، از احزاب مطرح افغانستان بوده است.

افرادی چون احمد ضیا مسعود، معاون سابق رئیس جمهور کرزی، اسماعیل خان، فرمانده سابق جهادی و از افراد پرنفوذ در غرب افغانستان و عطا محمد نور، والی کنونی بلخ که از چهره های مطرح سیاسی محسوب می شود، عضویت جمعیت اسلامی را دارند.

"پروسه صلح قطر ناکام نشده است"

صلاح الدین ربانی که اکنون رئیس شورای عالی صلح افغانستان نیز است، در نشست خبری گفت که روند صلح قطر ناکام نشده است.

او گفت: "پس از پایین شدن پرچم و لوحه طالبان از دفتر قطر، اکنون مخالفان بین خود مشورت دارند تا چند روز آینده شاید تصمیم خود را اعلام کنند. در صورتی که آنها موافق نباشند که با شورای عالی صلح افغانستان و به اساس توافقات صورت گرفته مذاکره کنند، این دفتر بسته می شود."

آقای ربانی چند روز پس از گشایش دفتر طالبان در قطر گفته بود اگر روند صلح این کشور به نفع و خواست مردم نباشد، حاضر است روی راهکاری دیگری فکر کند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز پیش از این اعلام کرده بود که اگر طالبان به زودی در مورد آغاز مذاکرات صلح تصمیم نگیرند، دفتر آنها در قطر بسته خواهد شد.

دفتر طالبان سه شنبه ۲۸ جوزا/خرداد زیر نام "دفتر سیاسی امارت اسلامی افغانستان" همراه با بلند شدن پرچم سفید طالبان در دوحه گشایش یافت.

اما واکنش جدی حکومت افغانستان سبب شد که پرچم و لوحه این دفتر پایین آورده شود.

مطالب مرتبط