فضل‎الله وحیدی جایگزین داوودشاه صبا والی هرات شد

داوودشاه صبا
Image caption آقای صبا سه سال والی هرات بود

به دنبال اعلام استعفای داوودشاه صبا والی هرات، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان فضل‎الله وحیدی والی پیشین کنر را به جای او منصوب کرده است.

دفتر مطبوعاتی اداره امور ریاست جمهوری در اطلاعیه‎ای نوشته که این انتصاب به پیشنهاد اداره ارگان‎های محلی صورت گرفته است.

آقای صبا هفته گذشته استعفای خود را در یک نشست خبری اعلام کرد و دلیل آن را "کارشکنی" شماری از افراد و "مداخله" اداره ارگان‎های محلی عنوان کرد.

هر چند او از فرد خاصی نام نبرد، اما تاکید کرد که این اداره مانع اجرای برنامه‎های او برای پیشرفت امور ولایت هرات بوده است و دیگر مداخلات افراد و اداره ارگان‎های محلی دیگر برای او قابل تحمل نیست.

او گفت: "اداره مستقل ارگان‎های محلی که باید اداره محلی هرات را در یافتن راه حل برای این چالش‎ها کمک می‌کرد، نه تنها پیشنهادهای اداره ولایت هرات را نادیده گرفته است بلکه با تشویق قانون‌گریزی در مربوطات ولایت هرات به گونه‎های مختلف بر مشکل ما افزوده است."

رابطه والی پیشین هرات با شهردار این ولایت تیره بود و این مسله در رسانه‌های محلی نیز انعکاس یافت. این دو مقام ولایتی، یکی دیگر را به فساد اداری متهم کرده‌ بودند.

آقای صبا از "انتصاب" هیئت اداری شورای ولایتی، تایید "غیرقانونی" پروژه بزرگ آسفالت جاده‌های شهر هرات و تعیین "غیراصولی" مقام‎های محلی هرات، به عنوان بعضی از مداخلات اداره ارگان‎های محلی یاد کرد.

Image caption فضل الله وحیدی سالها والی کنر بود

ولایت‎ها، شهرداری‎ها و ولسوالی‌ها از نهادهای زیرمجموعه اداره ارگان‌های محلی است که خود زیر نظر مستقیم رئیس جمهوری فعالیت می‎کند.

فضل‎الله وحیدی از چند سال پیش به این سو والی کنر در شرق افغانستان بود. کنر با پاکستان مرز مشترک دارد و از ولایت‎های ناآرام در شرق این کشور است.

هر چند برخی از مناطق ولایت هرات هم ناآرام است و شورشیان در آن نفوذ دارند، اما مسایل ولایت هرات با مسایل ولایت کنر به دلایل دیگری متفاوت است.

هرات با کشورهای ایران و ترکمنستان مرز مشترک دارد و از حوزه‎های مهم اقتصادی-سیاسی شمرده می‌شود و فعالیت نهادهای فرهنگی و مدنی در آن در سطح قابل توجهی قرار دارد.

ولایت هرات از سال‎ها پیش به طور سنتی پایگاه قدرت اسماعیل خان، وزیر انرژی و آب بوده است. او در زمان جنگ با ارتش شوروی سابق در این ولایت به عنوان "امیر" فرماندهی مجاهدین را به عهده داشت و پس از آن سال‎ها والی هرات بود.

اسماعیل خان در زمانی که والی هرات بود، دست کم در یک مورد دعوت حامد کرزی برای پیوستن به حکومت به عنوان وزیر را رد کرد، اما در نهایت به عضویت کابینه درآمد.

در اطلاعیه دفتر مطبوعاتی اداره امور رئیس جمهوری همچنین آمده که محمدعمر شیرزاد والی پیشین ارزگان به عنوان والی فراه منصوب شده است.

ولایت فراه هم با کشور ایران مرز مشترک دارد و برخی از مناطق آن هر از گاهی شاهد ناآرامی بوده است.

مطالب مرتبط