ابراز آمادگی سازمان ملل متحد برای میانجیگری در گفتگوهای صلح افغانستان

Image caption 'من خوشحالم که رئیس جمهور حامد کرزی و رئیسان هر دو مجلس شورای ملی اطمینان دادند که دو قانون مربوط به انتخابات را به زودترین فرصت ممکن به تصویب برسانند'

معاون بانکی مون دبیر کل سازمان ملل گفته است که اگر روند صلح افغانستان با مشکل رو به رو شود، در صورت تقاضا این سازمان حاضر است به این روند کمک کند.

یان الیاسون در یک نشست خبری در کابل گفت که هر چند تا حال از این سازمان خواسته نشده که در روند صلح در افغانستان میانجیگری کند، اما اگر هر دو جناح و به ویژه دولت افغانستان درخواست کند، سازمان ملل حاضر به میانجیگیری است.

آقای الیاسون گفت هر چند برنامه صلح در افغانستان پرچالش است، اما ابراز امیدواری کرد که این روند میان حکومت افغانستان و گروه طالبان به‎خوبی به پیش برود.

آقای ایلیاسون گفت: "اگر روند صلح به پیش برود، این برای سازمان ملل خبر خوشی است. اما اگر حالتی پیش بیاید که این روند با مشکل مواجه شود، ما آماده هستیم که در آن به عنوان میانجی نقش بازی کنیم. اما این کار را در صورتی انجام می‌‎دهیم که از ما خواسته شود. تا حالا از ما برای انجام چنین کاری درخواست نشده است."

آقای الیاسون افزود که روند جاری صلح در افغانستان وقتی به نتیجه می‌رسد که از سوی افغانها به پیش برده شود.

او افزود که برای آوردن صلح در افغانستان نیاز است که طالبان و شورای عالی صلح با هم به صورت مستقیم گفتگو کنند.

معاون دبیر کل سازمان ملل از گروه طالبان خواست که برای پایان دادن به بحران جاری در افغانستان، دست از خشونت بکشد و به جای آن راههای مسالمت‎آمیز را در پیش بگیرد.

او برگزاری انتخابات شفاف و دموکراتیک در سال آینده را برای آینده بهتر و حفظ دستاوردهای ده سال گذشته افغانستان ضروری دانست و گفت که در دیدار خود با مقامهای افغانستان بر تصویب هر چه زودتر قانونهای مربوط به انتخابات تاکید کرده و آنها هم در این مورد اطمینان دادند.

یان الیاسون گفت: "من خوشحالم که رئیس جمهور حامد کرزی و رئیسان هر دو مجلس شورای ملی اطمینان دادند که دو قانون مربوط به انتخابات را به زودترین فرصت ممکن به تصویب برسانند."

معاون بانکی مون همچنین نقش زنان در انتخابات را بسیار مهم خواند و از دولت افغانستان خواست که زمینه شرکت گسترده زنان در انتخابات را فراهم کند.

یان الیاسون معاون دبیر کل سازمان ملل افزود که این سازمان افغانستان را تنها نمی‎گذارد و بعد از سال ۲۰۱۴ هم به کمک‌های خود در بخش‎های آموزش و پرورش، بهداشت، کشاورزی و دیگر بخش‎های توسعه‎ای ادامه می‎دهد.

مطالب مرتبط