گروه طالبان طرح تجزیه افغانستان را رد کرد

Image caption طالبان گشایش دفترش را در قطر تلاشی برای آوردن صلح، استقلال و اتحاد در افغانستان خواند

گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این گروه به هیچ دلیلی به هیچ کسی اجازه و فرصت رسیدن به آرزوی تجزیه افغانستان را نمی‌دهد.

در خبرنامه طالبان آمده: "بسیار جای تعجب است که کرزی دفتر 'امارت اسلامی افغانستان' را که در قطر به هدف استقلال، اتحاد و صلح و آرامی در افغانستان گشایش یافته، دسیسه‌ای برای تجزیه افغانستان می‌خواند."

طالبان حکومت کنونی افغانستان را ملوک الطوایفی خوانده و گفته است که اکنون در هر منطقه افغانستان پادشاهی جداگانه وجود دارد.

در خبرنامه طالبان آمده: "اکنون که گفتگوها برای صلح دایمی در افغانستان آغاز شده، کرزی و همراهانش تبلیغات پوچ را شروع کرده‌اند زیرا آنان خواهان صلح و آرامی در افغانستان نیستند... جهان نیز باید این حقیقت را درک کند و دیگر فریب کرزی را نخورد."

'طرح تجزیه افغانستان'

طالبان این اعلامیه را پس از آن نشر می‌کند که روز شنبه حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفت که کوشش هایی برای 'ملوک الطوایفی' ساختن افغانستان جریان دارد و طرح هایی برای واگذاری بخش هایی از افغانستان به طالبان روی دست گرفته شده است.

ارشاد احمدی، معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان نیز به رسانه ها گفته است که پاکستان این برنامه را با سفیر افغانستان در اسلام آباد در میان گذاشته است.

او گفته است که مساله ایجاد نوعی فدرالیسم و واگذاری قدرت به طالبان در برخی ولایت های افغانستان در دیدار روز جمعه سر تاج عزیز، مشاور امنیت ملی پاکستان و عمر داوودزی، سفیر افغانستان در اسلام آباد مطرح شده است.

Image caption گشایش دفتر طالبان زیر نام 'نمایندگی سیاسی امارت اسلامی افغانستان' در قطر با واکنش جدی حکومت افغانستان همراه شد

اما ایاز چودری، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان این خبر را رد کرده و گفته که این مسایل در این دیدار مطرح نشده است.

او تاکید کرده که در این دیدار تنها روی گسترش روابط دوجانبه گفتگو شده است.

حکومت افغانستان بارها پاکستان را به حمایت از طالبان متهم ساخته و از جامعه جهانی خواسته است که با طالبان در آن سوی مرزهای افغانستان بجنگند.

دفتر طالبان در قطر

دفتر طالبان سه شنبه ۲۸ جوزا/خرداد زیر نام "دفتر سیاسی امارت اسلامی افغانستان" همراه با بلند شدن پرچم سفید طالبان در دوحه گشایش یافت.

اما واکنش جدی حکومت افغانستان سبب شد که پرچم و لوحه این دفتر پایین آورده شود.

نمایندگان جامعه جهانی بارها تاکید کرده اند که رهبری گفتگوهای صلح باید برعهده حکومت افغانستان باشد، اما طالبان تا کنون برای گفتگو با حکومت افغانستان ابراز آمادگی نکرده اند.

حکومت افغانستان اعلام کرده که اگر طالبان حاضر به گفتگو با حکومت افغانستان نشوند این دفتر بسته خواهد شد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز پیش از این اعلام کرده بود که اگر طالبان به زودی در مورد آغاز مذاکرات صلح تصمیم نگیرند، دفتر آنها در قطر بسته خواهد شد.

مطالب مرتبط