شرکت‌های طرف قرارداد ناتو در افغانستان هدف حمله انتحاری قرار گرفتند

محل انفجار
Image caption حمله انتحاری در ورودی به محل استقرار شرکتهای طرفدار قرارداد ناتو روی داد

در جریان یک عملیات انتحاری به محل استقرار شرکت های طرف قرارداد ناتو در افغانستان، هفت تن از جمله یک پلیس و همچنین همه مهاجمان کشته شده‎اند.

بامداد سه‌شنبه، ١١ سرطان/تیر (٢ ژوئیه)، راننده یک وانت بمب‌گذاری شده خودرو خود را در برابر اولین دروازه ورودی به محوطه محل استقرار شرکت‌های طرف قرارداد نیروهای ناتو در شمال کابل منفجر کرد و سپس بین محافظان این محل و چهار مهاجم مسلح نیز تیراندازی متقابل روی داد.

وزارت داخله/کشور در اطلاعیه ای نوشته که در این حمله یک محافظ امنیتی، دو غیرنظامی و چهار کارگر نپالی کشته و پنج غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

ایوب سالنگی، فرمانده پلیس کابل، گفته است که انفجار حدود ساعت ٤:٣٠ دقیقه بامداد به وقت محلی روی داد و حفره بزرگی را در محل انفجار ایجاد کرد.

در پی این انفجار، چند فرد مسلح به اسلحه سبک به سوی محافظان این محل تیراندازی کردند و تبادل آتش بین دو طرف برای حدود نیم ساعت ادامه داشت.

مهاجمان مسلح هم جلیقه انفجاری بر تن داشتند.

به گفته فرمانده پلیس کابل، در این حادثه پنج تن از محافظان این محل و دو غیرنظامی جان خود را از دست دادند.

گفته می شود که دو غیرنظامی کشته شده در این حادثه رانندگان دو کامیون حامل بار برای تحویل به این محل بودند.

وزارت داخله در اطلاعیه خود نوشته که از پنج مهاجم انتحاری، یکی از آنها خودرو حامل را منفجر کرد و چهار مهاجم دیگر در اثر شلیک نیروهای امنیتی از پا درآمدند.

ستون دود ناشی از انفجار از فاصله دور نیز دیده می شد و در پی وقوع انفجار، نیروهای امنیتی به محل اعزام شدند.

ادعای طالبان

گروه طالبان با ارسال ایمیل به رسانه های خبری، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

دو هفته پیش، گروه طالبان با گشایش دفتری در دوحه، پایتخت قطر، اعلام کردند که برای مذاکره صلح جهت پایان دادن به درگیری‌های داخلی افغانستان آمادگی دارند.

این اقدام با استقبال ایالات متحده روبرو شد و بعدا، دولت افغانستان نیز با ذکر شرایط خود، بار دیگر از مذاکرات صلح حمایت کرد.

طالبان در عین حال گفته‌اند که ضمن آمادگی برای برقراری صلح از طریق مذاکره، به عملیات نظامی خود ادامه می‌دهند.

در چند هفته اخیر، کابل شاهد حملات مسلحانه‌ای بوده که طالبان مسئولیت آنها را برعهده گرفته‌اند.

از جمله، سه‌شنبه هفته گذشته، افراد مسلح به محلی در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری افغانستان حمله کردند که به درگیری مسلحانه با نیروهای امنیتی منجر شد.

Image caption ستون دود ناشی از انفجار از فاصله دور نیز دیده می شد

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان گزارش کرده است که طی ماه گذشته، حدود سیصد مامور پلیس افغان در این کشور جان خود را از دست دادند و بیش از ششصد تن دیگر زخمی شدند.

به گفته آقای صدیقی، در همین مدت بیش از هفتصد و پنجاه تن از شورشیان مسلح نیز در عملیات مشترک نیروهای دولتی کشته و سیصد تن دیگر زخمی شدند در حالیکه شمار قربانیان غیرنظامی عملیات مسلحانه به یکصد و هشتاد تن رسید.

با نزدیک شدن زمان خروج نیروهای عملیاتی پیمان ناتو از افغانستان، مسئولیت حفظ امنیت این کشور به نیروهای ارتش و پلیس ملی این کشور سپرده شده است.

به نظر می رسد که طالبان در نظر دارند با اجرای عملیاتی در نقاط حساس، همزمان با آمادگی برای مذاکرات صلح، بر توانایی نظامی خود تاکید گذارند.

مطالب مرتبط