'حمله به نزدیکی ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان را تحریک اسلامی ازبکستان انجام داده است'

Image caption عکس هایی از کارت های شناسایی مهاجمین

مقام‌های آمریکای به مقام‌های امنیتی افغان گفته اند که حمله چند روز پیش به مرکز استخباراتی آمریکا (‌سیا) و در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری در کابل، از سوی تحریک اسلامی ازبکستان و به همکاری شبکه حقانی طراحی شده بود.

یک مقام امنیتی افغان به بی‌بی‌سی فارسی گفت که هشت فرد مهاجمی که هفته گذشته به مرکز استخبارات آمریکا، در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری حمله کردند یونیفورم ارتش آمریکا را به تن داشتند.

در مواقع مختلف استفاده از یونیفورم نیروهای امنیتی افغان از سوی مهاجمین اتفاق افتاده بود، ولی استفاده از یونیفورم آمریکایی، بار اول بوده است.

عکس هایی که از مهاجمین به بی‌بی‌سی فارسی رسیده است، نشان می‌دهد که آنها کارت های شناسایی آمریکایی نیز با خود داشتند.

در عین حال در عکس ها دیده می شود که خود‌رو‌های ضد گلوله، حامل مهاجمین با آنتن‌هایی مجهز بوده است که تنها سفارتخانه ها، دفتر سازمان ملل متحد و نیروهای ناتو از آن استفاده می‌کنند.

Image caption خودرو های حامل مهاجمین

روز سه شنبه، ٤ سرطان/تیر، حدود ساعت ٦:٣٠ دقیقه بامداد به وقت محلی، مهاجمان در یک ورودی مشترک کاخ ریاست جمهوری و هتل آریانا، که دفتر محلی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - در آن واقع است، با نگهبان‎های کاخ و نیروهای آمریکایی وابسته به این سازمان درگیر شدند.

منابع کاخ ریاست جمهوری افغانستان گفتند که در این رویداد کاخ ریاست جمهوری هدف حمله قرار نگرفته بود، اما راهی که از ورودی مورد نظر می‎گذرد، هم به هتل آریانا و هم کاخ ریاست جمهوری منتهی می‎شود.

مسئولیت حمله به مرکز استخبارات آمریکا را در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری، طالبان به دوش گرفتند.

هنوز حزب تحریک اسلامی ازبکستان در این مورد واکنشی نشان نداده است.

مطالب مرتبط