خشونت‎های تازه در افغانستان یازده کشته و چهار زخمی بجا گذاشت

Image caption سخنگوی پلیس قندوز گفت فردی که برای طالبان در این ولایت مواد منفجره می‎برد، دستگیر شده است ـ عکس از فرماندهی پلیس قندوز

منابع دولتی افغانستان گفته‎اند که در تازه‎ترین خشونت‎ها در جنوب و شمال این کشور یازده شورشی کشته و چهار غیرنظامی زخمی شده‎اند.

فرماندهی پلیس ولایت قندوز در شمال افغانستان اعلام کرده که پنج تن از این شورشیان در این ولایت در نتیجه درگیری دوساعته بین نیروهای پلیس و شورشیان کشته شدند.

سرور حسینی سخنگوی پلیس قندوز گفته که این افراد با کمین نیروهای پلیس در ولسوالی "دشت ارچی" مواجه شدند و اجساد شورشیانی که کشته شدند، در میدان نبرد باقی مانده است.

آقای حسینی همچنین گفته که همزمان یک شورشی دیگر هنگام حمل مواد منفجره توسط یک خودرو به شورشیان وابسته به گروه طالبان دستگیر شده است.

بر اساس یک خبر دیگر، وزارت داخله/کشور از یک رویداد مشابه دیگر در ولایت زایل خبر داده و در اطلاعیه‎ای نوشته که چهار عضو مسلح گروه طالبان بامداد روز چهار‎شنبه، ۱۲ سرطان/تیر هدف شلیک نیروهای پلیس قرار گرفتند و کشته شدند.

بر اساس این طلاعیه، این افراد مسلسل و چهار بشکه مواد منفجره با خود داشتند و در ولسوالی "شینکی" ولایت جنوبی زابل هدف کمین نیروهای پلیس قرار گرفتند.

انفجار در غزنی

از سوی دیگر، محمدعلی احمدی، معاون والی غزنی به بی‎بی‎سی گفت که در اثر انفجار یک بمب در شهر غزنی، مرکز ولایت غزنی، چهار غیرنظامی و از جمله یک کودک زخمی شدند.

به گفته او، این انفجار ظهر روز سه‎شنبه در محلی بین مدرسه "جهان ملکه" و بازار صرافی شهر غزنی روی داد که هدف آن یک مقام اداره امنیت ملی بود.

معاون والی غزنی افزود که محل سکونت این مقام امنیتی در نزدیک محل انفجار موقعیت دارد، اما در زمان انفجار او در آن جا حضور نداشت.

آقای احمدی گروه طالبان را مسئول این انفجار دانست، اما این گروه تا هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده است.

Image caption غزنی هر از گاهی شاهد ناآرامی بوده است ـــ عکس از بایگانی

همزمان با جدی شدن موضوع گفتگوهای صلح با گروههای شورشی و از جمله طالبان، حملات شورشیان در مناطق مختلف افغانستان شدت یافته است.

این گروه با ارسال پیامی به رسانه‎ها گفته که در ۲۴ ساعت گذشته "دهها" حمله مسلحانه را علیه نیروهای دولتی و بین‎المللی اجرا کرده است.

آگاهان به این باورند که شدت یافتن حملات نفرات گروه طالبان، همزمان با گشایش دفتر سیاسی این گروه در دوحه، پایتخت قطر، عمدتاً برای به دست آوردن امتیاز بیشتر در میز مذاکره است.

هر چند تا حال گفتگوی مستقیم میان این گروه و دولت افغانستان صورت نگرفته است. دولت تهدید کرده که اگر طالبان حاضر به گفتگو با مقام‌های دولتی نشوند، دفتر قطر بسته می‌شود.

مطالب مرتبط