تحقق قول و قرارهای کنفرانس توکیو در کابل بررسی می‌شود

نشست کابل
Image caption برخی از دیپلماتها در مورد کارکرد دولت افغانستان در امر مبارزه با فساد اداری و مالی ابراز نارضایی کرده اند

کمک‌کنندگان به افغانستان میزان عمل دولت افغانستان به تعهدهای خود در کنفرانس سال گذشته را بررسی می‌کنند.

این اجلاس روز چهارشنبه، 12 سرطان/تیر در کابل برگزار شده و بیش از هفتاد سفیر و نماینده از کشورها و سازمان‌های کمک کننده به توسعه افغانستان در آن شرکت دارند.

جامعه جهانی حدود یک سال پیش در کنفرانس توکیو تعهد کرد که ۱۶ میلیارد دلار کمک‌های غیرنظامی‌اش را تا سال ۲۰۱۵ در اختیار افغانستان قرار بدهد. اما در ازای آن افغانستان وعده داد که اصلاحات گسترده‌ای را در حکومتداری به‌وجود بیاورد.

افغانستان متعهد شد که با مبارزه با فساد اداری و مالی و دفاع از حقوق بشر بویژه حقوق زنان، حکومت‌داری خوب و حاکمیت قانون بوجود بیآورد.

علاوه بر آن، زمینه برگزاری انتخابات‌های شفاف و سرتاسری ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۴ و پارلمانی در سال ۲۰۱۵ را فراهم کند و برای توسعه پایدار، نظام مالباتی کشور را سامان بدهد.

در جلسه روز چهارشنبه در کابل، نمایندگان جامعه جهانی هم درباره عملی شدن وعده‌های‌ خود برای کمک به افغان‌ها گزارش خواهند داد.

عمر زاخیل‌وال وزیر مالیه/دارایی افغانستان که از میزبانان اصلی کنفرانس است، از کمک‌های جامعه جهانی قدردانی کرد و گفت که دولتش برای برگزاری انتخابات شفاف آمادگی لازم گرفته و برنامه مبارزه با فساد اداری هم پیشرفت‌های زیادی داشته‌است.

یان کوبیش، نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد هم در این جلسه از دولت افغانستان خواست که با قاطعیت بیشتر با فساد اداری و مالی مبارزه کند، قانون منع خشونت علیه زنان را سریعتر تصویب کند و انتخابات سالم برگزار کند.

نارضایی

شماری از دیپلمات‌های خارجی در این کنفرانس به هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل، گفته‌اند که از عملکرد دولت افغانستان در زمینه مبارزه با فساد اداری و مالی راضی نیستند. یک دیپلمات ژاپنی گفته که دولت افغانستان در این بخش کار زیادی نکرده‌است.

بر اساس گزارش سالانه شفافیت بین‌المللی، که فساد اداری و تشکیلاتی در کشورهای مختلف را زیر نظر دارد، دولت افغانستان همچنان یکی از آلوده‌ترین دولتهای جهان به فساد اداری و مالی است.

همزمان، سازمان عفو بین‌الملل، از نهادهای دفاع از حقوق بشر، از مقام‌های شرکت‌کننده در جلسه کابل خواسته‌است برای دسترسی مردم به عدالت در افغانستان فوراً اقدام کنند.

این سازمان به تعهد دولت افغانستان در مورد تقویت دسترسی به عدالت به‌ویژه برای زنان در کنفرانس توکیو اشاره می‌کند و از شرکت‌کنندگان می‌خواهد اهمیت زیادی به تامین عدالت بدهند.

عفو بین‌الملل نسبت به بی‌طرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم ابراز نگرانی جدی می‌کند و می‌گوید که شرکت‌کنندگان جلسه این مساله را هم باید مورد بررسی قرار دهند.

اخیراً حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، افرادی را به‌عنوان کمیسارهای حقوق بشر منصوب کرده که سابقه عضویت در احزاب جهادی دارند.

از طرف دیگر، گروه تحلیل و آگهی‌دهی افغانستان که یک سازمان محلی پژوهشی است، از دولت خواسته که برای پایان دادن به نگرانی‌های مردم بعد از خروج نیروهای ناتو از کشور، استراتژی مشخصی تدوین کند.

ناتو اعلام کرده که تا پایان سال ۲۰۱۴ به ماموریت رزمی خود در افغانستان پایان می‌دهد و این باعث شده که برخی از مردم از احتمال بازگشت افغانستان به شرایط جنگ‌های داخلی نگران شوند.

گروه تحلیل و آگهی‌دهی افغانستان می‌گوید که دولت افغانستان می‌تواند برای تغییر دادن این نگرش مردم، گام‌های مهمی بردارد.

مطالب مرتبط