روزنامه‌های کابل: چهارشنبه ۱۲ سرطان

Image caption "تفسیر ممنوع"، روزنامه جامعه باز

اعلام آمادگی سازمان ملل متحد برای همکاری در روند صلح دولت افغانستان، تاثیر گشایش دفتر مذاکرات طالبان در قطر روی روابط افغانستان و پاکستان و واکنش های تند کابل، سرخط خبرهای بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل است.

بحران مصر و استعفای مقام های دولتی به دنبال التیماتوم ارتش مصر برای کناره گیری محمد مرسی رئیس جمهوری این کشور و خبرها در مورد درخواست های پناهندگی ادوارد اسنودن پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی آمریکا و تحلیلگر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از رویداد هایی است که در ستون های خبری و تحلیلی صفحات خارجی روزنامه های چاپ کابل انعکاس یافته است.

روزنامه های کابل مطالب تحلیلی و خبرهایی در مورد مواضع اخیر دولت افغانستان و واکنش های دولت پاکستان منتشر کرده‌اند.

روزنامه آرمان‌ملی، هم در مطلب اصلی و هم در سرمقاله خود به نقش پاکستان در روند صلح دولت افغانستان پرداخته و نوشته است که این کشور "به دنبال مداخلات و توطیه ها علیه مردم و ملت افغانستان" طرح تجزیه افغانستان را پیش کرده است.

آرمان‌ملی نوشته است که سرتاج عزیز مشاور ارشد خارجی و سیاسی نواز شریف نخست وزیر پاکستان، در دیداری با سفیر افغانستان در اسلام آباد طرح حکومت پاکستان برای افغانستان را در میان گذاشته است.

روزنامه نوشته است که مقام های پاکستان از دپلمات های افغان خواسته اند که چند ولایت افغانستان در اختیار طالبان قرار داده شود.

سرمقاله نویس آرمان‌ملی نوشته که این مساله نشان می دهد که مقام های پاکستانی با "گستاخی و بی شرمی" به تلاش های خودبرای مداخله در مسایل افغانستان ادامه داده اند.

روزنامه نوشته که مردم افغانستان در مقابل "دسیسه های پاکستان" خواهند ایستاد و به هیچ کشوری اجازه مداخله در امور افغانستان را نخواهند داد.

اخیرا حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دعوت نخست وزیر پاکستان برای دیدار از اسلام آباد را تعلیق کرد، ریاست جمهوری افغانستان گفته است که تا زمانی که پاکستان برای برقراری صلح در افغانستان گام عملی بلند نکند، آقای کرزی به این کشور سفر نخواهد کرد.

اظهارات اخیر مقام های پاکستانی، با تحلیل های تند در روزنامه های چاپ کابل منعکس یافته است.

حتی روزنامه دولتی انیس هم در سرمقاله تازه ترین شماره خود زیر عنوان "پاکستان عامل بحران در افغانستان است" نوشته که "پاکستان و به ویژه نظامیان آن کشور از زمان تاسیس تاکنون بقا و دوام خود در نقشه جهان را در نا امن ساختن افغانستان می بینند."

انیس نوشته است که "مداخلات" کشور پاکستان برای نا امن نگه داشتن افغانستان از زمان ورود ارتش سرخ شوروی به افغانستان تا کنون همچنان بالا گرفته است.

سرمقاله نویس انیس، در ادامه نوشته است که با توجه به "دو تحول بزرگ" انتخابات و خروج نیروهای بین المللی از کشور، جامعه جهانی و سازمان ملل نظاره گر وضعیت نباشند و برای تامین صلح در افغانستان به پاکستان فشار وارد کنند.

مواضع ضد پاکستانی در افغانستان اخیرا بیش از پیش اوج گرفته است و انعکاس این مواضع از طریق روزنامه های وابسته به دولت نشان دهنده روابط سرد میان کابل و اسلام آباد است.

روزنامه ویسا هم در مطلب اصلی خود به روابط افغانستان و پاکستان پرداخته و نوشته است که پیشنهاد اسلام آباد برای کابل مبنی بر سپردن چند ولایت به طالبان، مداخله در امور افغانستان خوانده می شود.

نویسنده روزنامه ویسا در پایان مطلب خود نوشته است که اگر به راستی حکومت پاکستان پیشنهاد سپردن چند ولایت به طالبان را به حکومت افغانستان پیش کرده باشد، نشاندهنده "سیاست دوگانه" پاکستان در برابر افغانستان است.

نقش سازمان ملل در مذاکره با طالبان

Image caption طنز بدون شرح، روزنامه افغانستان

روزنامه خدمتگار، در سرمقاله خود نوشته است که اخیرا گروه طالبان و حکومت افغانستان با موضوع گیری های تند و راه اندازی تبلیغات علیه یکدیگر، طرف مقابل خود را متضرر کنند.

نویسنده خدمتگار، با اشاره به تحولات اخیر در روند صلح دولت افغانستان نوشته است که با گشایش دفتر طالبان در قطر، هرچند دولت افغانستان تلاش کرده است که ابتکار عمل را در دست بگیرد اما به نظر سرمقاله نویس، طالبان هم فرصت را از دست نمی دهند.

به ادامه موضوعات مرتبط به گشایش دفتر مذاکرات طالبان در قطر، اخیرا معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در سفری به افغانستان گفته که سازمان ملل در روند صلح سهم می گیرد و می خواهد که نقش میانجی را در این میان بازی کند.

روزنامه جامعه‌باز، مطلب اصلی خود را به این موضوع اختصاص داده و از قول یان الیاسون نوشته که سازمان ملل تا هنوز نخواسته که در روند گفتگوهای صلح دولت افغانستان مداخله کند اما به گفته آیای الیاسون، در صورتی که افغانستان خواهان سهمگیری سازمان ملل شود، این سازمان حاضر به میانجی گیری است.

جامعه‌باز، در ادامه نوشته است که گفتگوهای صلح میان حکومت و گروه طالبان پیچیده شده و بازیگران منطقه‌ هر کدام تلاش دارند نقشی در مسایل افغانستان داشته باشند.

به نوشته جامعه‌باز "در داخل کشور نیز برخی از نمایندگان مجلس، ابراز نگرانی کرده اند که افراد گفتگو کننده با حکومت، زیر نظر سازمان استخباراتی پاکستان کار می کنند."

به نظر نویسنده جامعه‌باز، روند صلح افغانستان خط مستقیمی دنبال نمی کند و زمزمه هایی در مورد ناکام ماندن آن به گوش می رسد.

روزنامه اطلاعات‌روز، در سرمقاله خود، نقش سازمان ملل متحد در گفتگوهای صلح دولت افغانستان را "حیاتی" عنوان کرده و نوشته است که تمایل این سازمان در روند صلح افغانستان "قابل ستایش و امیدوار کننده" است.

به نظر سرمقاله نویس، سازمان ملل می تواند به عنوان یک میانجی معبتر و قابل اعتماد، طرف های صلح افغانستان را به گفتگو علاقمند کند.

روزنامه ۸صبح، هم در مطلب اصلی خود با توجه به اظهارات معاون دبیرکل سازمان ملل متحد نوشته است که تلاش های صلح با وجودی که در دو هفته اخیر شدت گرفته است اما هنوز نمایندگان افغان و طالبان در مذاکرات رو در رو شرکت نکرده اند.

اخیرا نگرانی ها در مورد احتمال بسته شدن دفتر مذاکرات طالبان در قطر بیشتر شده است اما صلاح الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان در تازه ترین سخنرانی خود گفته که هنوز امیدی به نتیجه بخش بودن گشایش دفتر طالبان وجود دارد.

مطالب مرتبط