فرمانده ارتش افغانستان: پاکستان می‌تواند به شورش در افغانستان پایان دهد

شیرمحمد کریمی
Image caption کریمی: اگر پاکستان بخواهد، شورش در افغانستان ظرف چند هفته خاتمه خواهد یافت

رئیس ستاد ارتش افغانستان گفته است که دولت پاکستان می‌تواند ظرف چند هفته به شورش مسلحانه علیه دولت افغانستان پایان دهد.

سترجنرال شیرمحمد کریمی، رئیس ستاد مشترک ارتش افغانستان، در مصاحبه‌ای با بی بی سی، پاکستان را متهم کرده است که از رهبران گروه طالبان حمایت کرده و به آنان پناه می‌دهد و عمدا، نفرات مسلح این گروه را به افغانستان می‌فرستد.

در عین حال دولت پاکستان اظهارات ژنرال کریمی را رد کرده و آن را 'بدخواهانه' توصیف کرده است.

جنرال کریمی در مصاحبه با برنامه "بی بی سی تودی" گفته است که پاکستان "طالبان را کنترل می‌کند و رهبران طالبان در پاکستان هستند."

به گفته فرمانده ستاد مشترک ارتش افغانستان، دولت پاکستان "تمام مدارس [دینی] را تعطیل کرده و همه طالبان را به جان افغانستان انداخته است."

این مقام نظامی افغانستان افزوده است که اگر هم آمریکا و هم پاکستان خواستار برقراری صلح در افغانستان باشند، افغان‌ها می‌تواند به صلح دست یابد.

ارتشبد کریمی در مورد نقش مهم پاکستان در ناآرامی مسلحانه در افغانستان گفته است که اگر پاکستان "رهبران طالبان را تحت فشار قرار دهد یا آنان را قانع کند که چه باید بکنند، چنین اقدامی کمک بزرگی به صلح خواهد بود."

وی افزوده است که اگر پاکستان به رهبران طالبان بگوید که باید به شورش علیه دولت افغانستان پایان دهند، این شورش "ظرف چند هفته" خاتمه خواهد یافت.

Image caption مقامات افغان معتقدند که شورشیان طالبان در نواحی مرزی پاکستان مستقر شده اند

مقامات افغانستان همواره نهادهایی در تشکیلات امنیتی و نظامی پاکستان را به حمایت از گروه طالبان متهم کرده و گفته‌اند که این گروه بدون برخورداری از چنین حمایتی، از جمله امکان برقراری مراکزی در داخل خاک پاکستان، قادر به ادامه عملیات مسلحانه در داخل افغانستان نبود.

به گفته کارشناسان منطقه، در سال ۱۹۹۴، گروه طالبان - یا طلاب - از گروهی از اسلامگرایان تندرو تشکیل شد که در جریان اشغال افغانستان توسط نیروهای شوروی، به عنوان مجاهدین مسلح علیه ارتش شوروی می جنگیدند.

اتهام حمایت از شورشیان

مقامات افغانستان، بر نقش دستگاه‌های اطلاعاتی پاکستان در تشکیل این گروه پس از خروج شوروی از افغانستان تاکید دارند.

گروه طالبان در سال ۱۹۹۶ توانست با تصرف کابل، حکومت افغانستان را در دست بگیرد در حالیکه پاکستان یکی از چند کشوری بود که این حکومت را به رسمیت شناخت و با آن روابط سیاسی برقرار کرد.

رژیم طالبان در نتیجه حمله ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در سال ۲۰۰۱ سقوط کرد و به گفته مقامات افغان، رهبران و اعضای باقی‌مانده آن به پاکستان گریختند و به خصوص در مناطق شمال غرب آن کشور، در مجاورت مرز با افغانستان، مستقر شدند.

Image caption پاکستان از معدود کشورهایی بود که با رژیم طالبان روابط رسمی سیاسی برقرار کردند

چند سال بعد، طالبان مقابله مسلحانه با حکومت افغانستان را آغاز کرد و درگیری مسلحانه این گروه با نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری ناتو و نیروهای افغان همچنان ادامه داشته و تلفات سنگین نظامی و غیرنظامی را در پی آورده است.

برخی مقامات افغانستان و آمریکا صراحتا نهادهای امنیتی و نظامی پاکستان را به حمایت از طالبان در عملیات علیه دولت افغانستان متهم کرده‌اند اما دولت پاکستان این اتهام را همواره مردود دانسته است.

کسانی که پاکستان را به حمایت از طالبان متهم کرده‌اند معتقدند که هدف آن کشور، تضعیف دولت مرکزی افغانستان و ایجاد زمینه روی کار آوردن حکومتی در افغانستان است که تابع یا دست کم همسو با پاکستان باشد.

در مقابل، دولت پاکستان تاکید داشته که از طالبان یا دیگر گروه های شورشی مخالف دولت افغانستان هیچ حمایتی به عمل نمی‌آورد و خود این کشور هم قربانی اقدامات خرابکارانه اسلامگرایان تندرو بوده است.

هنوز مقامات پاکستانی به اظهارات رئیس ستاد مشترک ارتش افغانستان واکنشی نشان نداده‌اند.

اظهارات جنرال کریمی در حالی انتشار می‌یابد که اخیرا طالبان با گشایش دفتری در دوحه، پایتخت قطر، برای مذاکره با آمریکا و افغانستان جهت پایان دادن به شورش مسلحانه در افغانستان اعلام آمادگی کردند.

مطالب مرتبط