نگرانی دیدبان حقوق بشر از ترکیب تازه کمیسیون حقوق بشر افغانستان

Image caption براد آدامز: رئیس جمهور کرزی برای حفاظت خانه پرنده‌ها یک روباه را گماشته است

سازمان دیدبان حقوق بشر از حکومت افغانستان خواسته است که هرچه زودتر یک عضو جدید کمیسیون مستقل حقوق بشر این کشور را برکنار کند.

دیدبان حقوق بشر گفته است که رئیس جمهوری افغانستان برای دفاع از حقوق مردم افغانستان کسی را معرفی کرده است که مخالف طرح قانون منع خشونت با زنان است و به باور این سازمان، توان دفاع از حقوق افغان ها را ندارد.

در یک اعلامیه این سازمان از عبدالرحمان هوتک کمیشنر جدید کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، به عنوان یک عضو سابق گروه طالبان یاد شده و آمده که "آقای هوتک مشق هایی را تعقیب کرده‌است که به اساس آن حقوق اساسی زنان روزانه محدود و نقض می‌شد."

سازمان دیدبان حقوق بشر پس از آن با عضویت عبدالرحمان هوتک در ترکیب کمیسیون حقوق بشر افغانستان مخالفت کرد که اخیرا روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از آقای هوتک نوشت که "افرادی که طرح قانون منع خشونت با زنان را آماده کرده‌اند با جامعه افغانستان آشنایی نداشته‌اند."

طرح قانون منع خشونت با زنان که از سه سال پیش توسط یک فرمان رئیس جمهوری افغانستان به اجرا گذاشته شده است، ماه گذشته در جلسه عمومی مجلس برای تصویب به بحث گذاشته شد که با مخالفت تعدادی از اعضای مجلس تصویب نشد.

روزنامه آمریکایی نیویرک تایمز و خبرگزاری رویترز از آقای هوتک نقل کرده اند که گفته طراحان پیشنویس قانون منع خشونت با زنان، افغانستان را در آیینه کابل دیده‌اند، در حالی که به باور او این قانون در "مخالفت با اسلام" قرار دارد.

براد آدامز مسئول بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر گفته است که در مورد شایسته بودن آقای هوتک به عنوان عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان سوال های زیاد وجود داشت که آقای هوتک به همه این سوال ها پاسخ داده است.

آقای آدامز گفته است که "رئیس جمهور کرزی برای حفاظت خانه پرنده‌ها یک روباه را گماشته است، تنها راه حل موجود این است که آقای کرزی به جای این فرد کمیشنر دیگری که توان حمایت از حقوق بشر را داشته باشد، معرفی کند."

"من بیشتر از آنها به حقوق زنان احترام دارم"

عبدالرحمان هوتک از چهره های تازه در میان ۹ عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان است که از دو هفته به این سو به عنوان کمیشنر، آغاز به کار کرده است.

آقای هوتک اما در گفتگویی با بی‌بی‌سی گفت که رسانه های بین المللی حرف های او را تحریف کرده اند.

او با اشاره به اینکه تاکنون پیشنویس قانون منع خشونت علیه زنان را مطالعه نکرده است گفت که تاکید او روی مواردی از قانون منع خشونت با زنان بود که با مخالفت اعضای مجلس نمایندگان مواجه شده است.

آقای هوتک افزود: "من به آن ها نگفته‌ام که با قانون منع خشونت با زنان مخالف هستم، من گفتم که در مسوده قانونی که به مجلس رفته و بدبختانه مسترد شده است، موارد جنجال برانگیزی وجود دارد که باعث حساسیت هایی در بیرون شده و هرچه زودتر باید اصلاح شود."

آقای هوتک می‌گوید که "زنان افغانستان با خشونت‌های زیادی رو به رو هستند" به همین دلیل او به حقوق بشر و به اساسات اسلامی و بین المللی ایکه در مورد حقوق زنان وجود دارد، بیشتر از دیگران احترام قایل است.

عبدالرحمان هوتک از چهره های نو در ترکیب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان است، کسی که انتصاب او به عنوان مسئول بررسی و ارزیابی کمیسیون حقوق بشر، مخالفت های زیادی را به همراه داشت.

آقای هوتک به عنوان یکی از اعضای سابق و برجسته گروه طالبان شناخته می شد که تا سال ۲۰۰۱ میلادی بر سر قدرت بود.

پیشتر سازمان ملل هم با ترکیب جدید کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان مخالفت نشان داد. سازمان ملل گفت: "اعضای کمیسیون حقوق بشر افغانستان باید از میان چهره ها و اشخاصی تعیین شود که از نام نیک برخوردار باشند، غیر وابسته و متعهد به حقوق بشر باشند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان پس از هژده ماه تاخیر، حدود سه هفته پیش، اعضای جدید کمیسیون مستقل حقوق بشر را با تعیین کرد.

مطالب مرتبط