کرزی به سناتورهای آمریکایی: برای امضای موافقتنامه امنیتی شرایط داریم

Image caption حامد کرزی شام گذشته با سناتوران آمریکایی در کاخ ریاست جمهوری دیدار کرد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به سناتوران آمریکایی در کابل گفته که گفتگوها برای امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا را همزمان با آغاز مذاکرات صلح میان نمایندگان طالبان و اعضای شورای عالی صلح از سر می‌گیرد.

رئیس جمهوری افغانستان شام چهارشنبه ۱۲ سرطان/تیر در دیداری با جان مک‌کین و لیندسی گراهام اعضای مجلس سنای آمریکا تاکید کرد که برای امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا شرایط دارد.

آقای کرزی گفت که امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا باید "آینده یک افغانستان متحد، امن و دارای یک نظام قوی مرکزی" را تضمین کند.

رئیس جمهور کرزی گفته است که اعتماد مردم افغانستان در مورد "نقش و عملکرد آمریکا در قبال افغانستان" از هفت ماه به این سو پس از سفرش به واشنگتن و برگزاری نشست های سه جانبه در لندن و بروکسل خدشه دار شده است.

آقای کرزی به سناتوران آمریکایی گفته است که به ویژه پس از آن که دفتر طالبان در قطر گشایش یافت، باور افغان‌ها نسبت به نقش آمریکا در مسایل افغانستان، صدمه دیده است.

در همین حال سناتور جان مک‌کین و لیندسی گراهام اعضای مجلس سنای آمریکا وعده سپرده اند که برای اعتمادسازی میان کابل و واشنگتن تلاش خواهند کرد.

Image caption رئیس جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرده که تا سه ماه آینده گفتگوها برای امضای موافقت نامه امنیتی از سر گرفته شود

موضوع امضای موافقتنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن و گفتگوهای صلح با طالبان اخیرا فضای سیاسی افغانستان را تحت تاثیر خود داشته است. آقای کرزی تنها ظرف دو روز اخیر در همین رابطه دیدارهای جداگانه با سناتوران آمریکایی، نماینده ویژه کشور آلمان در کابل و روسای شوراهای ولایتی داشته است.

دو هفته پیش به دنبال گشایش دفتر طالبان در قطر، حکومت افغانستان از شیوه حضور طالبان در این دفتر انتقاد کرد و به رسم اعتراض مرحله چهارم گفتگوها در مورد موافقتنامه امنیتی را به حالت تعلیق در آورد.

بارک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرده است که گفتگوها برای امضای موافقتنامه دوجانبه امنیتی بین افغانستان و آمریکا، تا سه ماه آینده به نتیجه نهایی برسد.

مطالب مرتبط