مشاور امنیت ملی کرزی: صلح با 'تضرع' تامین نمی‌شود

Image caption اسپنتا: هرگونه صلح طلبی از موضع سستی، کاستی و عریضه نویسی ما را به شکست مواجه خواهد کرد

همزمان با داغ شدن بحث گفتگو با طالبان، رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان گفته است که صلح با "تضرع" تامین نمی‌شود.

آقای اسپنتا در همایشی به نام "رهبران سیاسی و مردم" صحبت می کرد که از سوی حزب ملت افغانستان برگزار شده بود.

او گفت: "پیش‌شرط اصلی صلح، داشتن افغانستان نیرومند و آماده برای سرکوب دشمنان، حفاظت استقلال، آزادی و تمامیت ارضی می‌باشد."

آنچه دولت افغانستان معمولا به عنوان پیش‌شرط برای مذاکره با طالبان یاد کرده، جدایی طالبان از شبکه القاعده، دست کشیدن از خشونت مسلحانه و پذیرفتن قانون اساسی افغانستان است.

با این حال، گروه طالبان با آنکه اخیرا دفتری برای آنها در قطر گشایش یافت، تمایلی برای گفتگو با دولت افغانستان نشان نداده اند و گفته اند که جانب گفتگوهای آنها آمریکا خواهد بود.

شماری از ناظران باور دارند که دولت افغانستان نتوانسته از موضع قدرت عمل کند و این مسله ابتکار عمل را بدست طالبان داده است.

آقای اسپنتا نیز در سخنان خود هشدار داد که تلاش برای مصالحه "از موضع سستی، کاستی و عریضه نویسی" با شکست روبرو شده و دستاوردهای سالهای اخیر را آسیب خواهد زد.

او به نحوی از سرکوب شورشیان همزمان با تلاش برای گفتگو با آنها دفاع کرد و گفت که برای آوردن صلح، "در یک دست شمشیر و در یک دست زیتون باید گرفت."

آقای اسپنتا همچنین از برخی سیاستهای دولتهای غربی در قبال افغانستان و منطقه انتقاد کرد.

پیش از این، چگونگی گشایش دفتر طالبان در دوحه، پایتخت قطر، و استفاده از تابلوی "امارت اسلامی افغانستان" و پرچم طالبان بر فراز ساختمان این دفتر، با واکنش تند دولت افغانستان مواجه شده بود.

دولت افغانستان، که نحوه استقرار این "دفتر" را نشانه اقدام طالبان برای معرفی خود به عنوان نماینده کشور افغانستان تلقی می کرد، آن را محکوم کرد.

مقامات افغان همچنین تاکید کرده اند که هرگونه مذاکره صلح با طالبان باید به رهبری و تحت نظر کامل افغانها برگزار شود.

مطالب مرتبط