طرح تازه برای مشارکت زنان در رهبری نهادهای دولتی افغانستان

Image caption در سالهای اخیر تلاشهایی صورت گرفته که حضور زنان در عرصه های مختلف بیشتر شود

کمیسیون مستقل اصلاحات اداری افغانستان از روی دست گرفتن طرح جدیدی برای ارتقای نقش زنان در نهادهای دولتی خبر داده است.

مسئولان این کمیسیون گفته‌اند که هدف از تهیه و اجرای این طرح نه تنها بیشتر شدن حضور زنان در ادارات دولتی، بلکه مشارکت آنها در رهبری این ادارات هم است.

نایله ناصری رئیس بخش جنسیت در این کمیسیون گفت که در این طرح شبکه‌ای موسوم به "شبکه زنان رهبر" تشکیل شده و اجرای این طرح به صورت آزمایشی از ولایت شمالی بلخ آغاز شده است.

خانم ناصری افزود: "هدف ایجاد شبکه زنان دو مورد اساسی است: یکی افزایش حضور زنان در خدمات ملکی (کشوری) و دیگری افزایش حضور زنان شایسته در سطوح رهبری دولت است."

این مقام کمیسیون اصلاحات اداری گفت که پس از بلخ، کابل دومین ولایتی است که این برنامه در آن به اجرا درمی‌آید.

او همچنین گفت که تا حال ۴۴ زن در رتبه‌های دوم و سوم در ولایت بلخ تعیین شده‌اند. خانم ناصری تاکید کرد که اجرای این طرح در بلخ با موفقیت همراه بوده است.

'زنان رهبر'

احمدمسعود توخی از دیگر مسئولان کمیسیون اصلاحات اداری گفت که تلاش می‌شود که از طریق شبکه زنان رهبر در این کمیسیون شناسایی زنانی است که بتوانند در نهادهای دولتی مسئولیت رهبری را به عهده گیرند.

آقای توخی افزود که این طرح بر اساس استراتژی دولت مبنی بر زمینه‌سازی برای حضور گسترده زنان در اداره‌های دولتی تهیه شده است.

مسئولان کمیسیون مستقل اصلاحات اداری افغانستان می‌گویند که برای تهیه این طرح با نمایندگان تمام ولایت‌های کشور مشورت شده است.

پیش از این براساس تعهد دولت برای حمایت از حقوق و زمینه‌سازی برای مشارکت آنها در کارهای مختلف دولتی و غیردولتی و سیاستگذاری در این زمینه، وزارت ویژه امور زنان تشکیل شده است.

این وزارت در سطح ولایت‌ها هم نمایندگی دارد و علاوه بر آن، قانون حضور بیست و پنج درصدی زنان در پارلمان و شوراهای ولایتی را تضمین کرده است.

Image caption سنت های اجتماعی هنوز هم در برخی از مناطق افغانستان مانع مشارکت زنان در امور عمومی است

هر چند پیش از این زنان تشویق می‌شدند که در رقابت برای احراز سمت‌های اجرایی در نهادهای دولتی شرکت کنند، اما به نظر می‌رسد که در برخی از ولایت‌ها و مناطق روستایی این تشویق‌ها چندان موثر نبوده است.

هر چند ممانعت قانونی وجود ندارد، ولی در عمل هنوز هم به عهده گرفتن مسئولیت در نهادهای دولتی برای زنان در مناطق روستایی خیلی معمول نیست.

در برخی از مناطق افغانستان زنان در عرصه فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی منزوی هستند و سنت‌های اجتماعی از چالش‌های اصلی در این زمینه شمرده می‌شود.

مسئولان می‌گویند باید سطح آگاهی عمومی در جامعه سنتی افغانستان بیشتر شود تا خانواده‌ها حاضر شوند که حضور زنان را در محیط‌های کاری بیشتر بپذیرند.

با این همه، انتقادهایی هم مطرح شده که کمیسیون اصلاحات اداری نتوانسته در عمل مشارکت زنان را در اداره‎های دولتی افزایش دهد. احتمالاً اجرای طرح جدید پاسخی به همین انتقادها باشد.

این در حالی است که برخی گفته اند که تشکیل و فعالیت کمیسیون اصلاحات اداری در عمل منجر به کاهش فساد و بهبود وضعیت اداره های دولتی نشده، بلکه تشدید رقابتها برای احراز سمت‎های دولتی منجر به افزایش فساد نیز شده است.

مطالب مرتبط