تلاش حکومت افغانستان برای کنترل سازمان‌های غیردولتی

Image caption وزیر اقتصاد افغانستان گفت که سازمان های غیردولتی پس از این مطابق برنامه های دولت افغانستان کار خواهند کرد

حکومت افغانستان گفته است که برای موثریت مصارف کمک‌های جامعه جهانی تلاش کرده‌اند که میزان هماهنگی میان سازمان های غیر دولتی و نهادهای دولتی را با وارد کردن فشار به سازمان های غیردولتی، تقویت کند.

عبدالهادی ارغندیوال، وزیر اقتصاد افغانستان گفت: "حالا ما با دقت مدارک [نهادهای غیردولتی] را بررسی می‌کنیم، مشکلات موجود را خواهیم یافت و پس از این به هیچ کسی اجازه نمی‌دهیم که کارهای نادرست که تاحالا در این کشور انجام شده است را تکرار کند."

آقای ارغندیوال در اجلاسی که زیر عنوان "موثریت کمک‌ها، تقویت هماهنگی و همکاری بین نهادهای دولتی و غیردولتی" در کابل برگزار شده بود همچنین گفت که در سال‌های گذشته سازمان های غیردولتی، پول ها را مطابق برنامه ها و اولویت های دولت افغانستان مصرف نکرده اند.

به باور او در ده سال گذشته تنها ۱۲ درصد از پول هایی که جامعه جهانی به افغانستان کمک کرده، از طریق نهادهای دولت افغانستان مصرف شده اما ۸۲ درصد این کمک‌ها توسط سازمان های غیردولتی به مصرف رسید و کار آنطوری که باید، انجام نشده است.

دولت افغانستان پیوسته از سوی مخالفان سیاسی‌اش در چگونگی مدیریت کمک‌های خارجی و مصرف درست پول‌های جامعه جهانی سخت انتقاد شده است.

هرچند نهادهای بین المللی و سازمان های کمک‌کننده هم، بارها حکومت افغانستان را در مصرف کمک‌ها کم ظرفیت عنوان کرده اند اما حالا وزارت اقتصاد دلیل مصرف "نادرست" پول ها را در پروژه های "کوتاه مدت و بی اثری" می‌داند که از سوی کارگزاران غیردولتی اجرا شده است.

در افغانستان در حال حاضر، دو هزار سازمان غیردولتی داخلی و ۳۰۰ سازمان غیردولتی خارجی فعالیت دارند.

مقابله با بحران های احتمالی

این اجلاس برای آمادگی های دولت افغانستان به آنچه وزارت اقتصاد "مقابله با بحران های احتمالی سال ۲۰۱۴" عنوان می‌کند، با اشتراک نماینده‌های نهادهای غیردولتی و مسئولان حکومت افغانستان برگزار شده بود.

وزیر اقتصاد افغانستان در این اجلاس همچنین گفت که هرچند دولت افغانستان از آینده نگرانی ندارد اما برای جلوگیری از بروز بحران‌های احتمالی تا خروج نظامیان بین المللی از کشور، برنامه‌هایی را روی دست گرفته که تلاش برای فعالیت مثمر نهادهای غیردولتی جز این برنامه‌ها است.

وزارت اقتصاد افغانستان گفته است که برای فراهم آوری زمینه اشتغال به افغان‌ها، به سازمان های غیردولتی فشار وارد کرده اند تا در بخش‌هایی که متخصصان افغان در دسترس است، به جای شهروندان خارجی، کارمندان افغان را استخدام کنند.

Image caption منتقدان، حکومت افغانستان را پیوسته در نحوه مصرف پول‌های خارجی و مدیریت کمک های جامعه جهانی انتقاد کرده اند

افت بازار کار از نگرانی‌هایی به شمار می رود که از حالا بسیاری از افغان ها را نسبت به آینده و سال ۲۰۱۴ میلادی، که احتمالا به کاهش کمک‌های بین‌المللی منتج خواهد شد، نگران کرده است.

در بیستم جولای سال ۲۰۱۱، دولت افغانستان و نمایندگان نزدیک به هفتاد کشور و سازمان بین‌المللی برای بحث در مورد چگونگی موثریت در مصارف کمک‌های خارجی اجلاس بین المللی کابل را برگزار کردند.

در این اجلاس بین المللی کابل توافق صورت گرفت که از میان کمک های جامعه جهانی به افغانستان، پنجاه درصد آن توسط دولت افغانستان به مصرف برسد و از میان بقیه پنجاه درصد که توسط سازمان های غیردولتی مصرف می شود، ۸۰ درصد آن مطابق اولویت‌های دولت افغانستان باشد.

مطالب مرتبط