افغانستان انجام سفر هیئت هندی به کابل برای مقاصد امنیتی را تایید کرد

Image caption آقای کرزی در این سفر از هند درخواست کرد که جنگ‎افزار سنگین در اختیار نیروهای امنیتی کشورش قرار دهد

وزارت دفاع افغانستان تایید کرده که یک هیئت هندی برای بررسی نیازمندی‎های نیروهای امنیتی افغانستان به کابل سفر کرده است.

این سفرپس از سفر ۴۵ روز پیش حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به هند انجام شده است. آقای کرزی در این سفر از هند درخواست کرد که جنگ‎افزار سنگین در اختیار نیروهای امنیتی کشورش قرار دهد.

هنوز مشخص نیست که این هیئت شامل چه کسانی بوده و چه زمانی به کابل سفر کرده بوده است، اما ژنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که در ترکیب این هیئت مقام‎های وزارت دفاع و وزارت داخله/کشور هند بودند.

مقام‌های دولت افغانستان تا امروز از انجام سفر این هیئت به رسانه‎ها چیزی نگفته بودند.

اخیراً سلمان خورشید وزیر خارجه هند گفت که کشورش در وضعیتی نیست که درخواست افغانستان برای کمک جنگ افزارهای سنگین را بپذیرد.

این درخواست در جریان سفر آقای کرزی به هند مطرح شده بود و مقامات هندی در آن زمان گفته بودند که این درخواست را بررسی می‎کنند.

حالا گفته می‎شود که هیئت هندی برای این به کابل سفر کرد تا ببیند که افغانستان به چه جنگ‎افزارهایی نیاز دارد و برآورده کردن چه مقدار آن برای هند امکان‎پذیر است.

جزئیات این سفر به دلیل حساسیت موضوع آن پنهان نگهداشته شده بود، چرا که روابط هند و افغانستان در زمینه مسایل نظامی حساسیت‎هایی را در منطقه برمی‎انگیزد.

ژنرال عظیمی به بی‎بی‎سی گفت که اعضای این هیئت در مورد روابط استراتژیک هند و افغانستان و همکاری‎های امنیتی با مقامات دولت افغانستان صحبت کردند.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان افزود: "کشور هند دوست استراتژیک افغانستان است. همچنین ما با کشور هند توافقنامه استراتژیک امضا کرده‎ایم. در چهارچوب توافقنامه استراتژیک همکاری‎های ما ادامه دارد، به‎خصوص در عرصه امنیتی هیچ سکتگی به وجود نیامده است."

آقای عظیمی در مورد سفر هیئت هندی به کابل گفت: "آمدن هیئت در راستای اجرای توافقنامه استراتژیک در عرصه امنیتی بود."

او از ارائه جزئیات بیشتر در این مورد خوداری کرد.

نزدیک به دو سال پیش پیمان استراتژیک میان هند و افغانستان امضا شد. براساس این پیمان، هند در زمینه آموزش، تجهیز و بالا بردن توانایی‎های نیروهای امنیتی افغانستان همکاری می‌کند.

هند در بیش از یک دهه گذشته نزدیک به دو میلیارد دلار برای بازسازی افغانستان کمک کرده، اما روابط هند به افغانستان همواره باعث نگرانی پاکستان همسایه جنوبی افغانستان بوده است.

پاکستان و هند بر سر معضله کشمیر، دهه‌ها است با هم اختلاف دارند و به همین دلیل نزدیک شدن روابط افغانستان با یکی از این کشورها، حساسیت دیگری را بر می‌انگیزد.

مطالب مرتبط