نگرانی احزاب سیاسی از برگزاری 'لویه جرگه' در افغانستان

Image caption سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید لویه جرگه برای امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا، فراخوانده خواهد شد.

شماری از احزاب و ائتلاف های سیاسی در گردهمایی در کابل، حکومت افغانستان را متهم به تلاش برای "ابطال انتخابات" آینده ریاست جمهوری کرده‌اند.

شورای همکاری احزاب و ائتلاف های سیاسی افغانستان، متشکل از ۲۲ حزب و ائتلاف سیاسی، گفته است که اخیرا در برخی از ولایات کشور تحرکاتی به منظور برگزاری لویه جرگه، جریان دارد که هدف آن "تداوم غیرقانونی دوره کاری تیم حاکم" است.

این احزاب برگزاری لویه جرگه را "فرمایشی" خوانده اند اما حکومت افغانستان گفته که برگزاری لویه جرگه برای تصمیم گیری در مورد امضای موافقت نامه امنیتی با آمریکا حتمی است.

محمد عاصم عضو ائتلاف ملی افغانستان که به نمایندگی از شورای همکاری احزاب صحبت می‌کرد در گردهمایی این شورا به رسانه ها گفت که حکومت تلاش دارد به بهانه رای زنی در مورد امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا، انتخابات آینده ریاست جمهوری را برای "تداوم قدرت" خود، باطل اعلام کند.

آقای عاصم گفت که شورای همکاری احزاب با امضای موافقت نامه‌های افغانستان با متحدان بین المللی‌اش که مبتنی بر استقلال، منافع و حاکمیت ملی افغانستان باشد موافق است اما به گفته او "تصدیق نهایی معاهدات و میثاق های بین المللی از صلاحیت های شورای ملی است نه جرگه های انتصابی".

او گفت که انتظار دارند حکومت افغانستان به قانون اساسی احترام بگذارد و برای تصامیم بزرگ ملی "لویه جرگه غیرقانونی" تدارک ندهد.

در یک اعلامیه شورای همکاری احزاب و ائتلاف های سیاسی آمده است که چون حکومت در ده سال گذشته از برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی سرباز زده است، لویه جرگه مطابق احکام قانون اساسی، برگزار شده نمی تواند.

Image caption شورای همکاری احزاب می‌گوید که حکومت در تلاش تداوم قدرت خود است

در این اعلامیه آمده که نیمی از اشتراک کنندگان "لویه جرگه" روسای شوراهای ولسوالی باشند در حالیکه حکومت افغانستان تاکنون انتخابات شوراهای ولسوالی برگزار نکرده است.

واکنش حکومت

ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان اما گفته است که هدف از برگزاری لویه جرگه اتخاذ تصمیم نهایی مردم در مورد امضای موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا است.

او گفته که امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا از موضوعات ملی و سرنوشت ساز افغانستان است و ایجاب می کند که لویه جرگه در مورد آن تصمیم بگیرد.

آقای فیضی در واکنش به نگرانی شورای همکاری احزاب به خبرگزاری دولتی باختر گفته است که برخی ها تلاش کرده اند که با "تخریب نام لویه جرگه" موافقتنامه امنیتی با آمریکا بدون درنظرداشت آرای مردم افغانستان و "با چشمان بسته" امضا شود.

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرده که اتهامات اخیر مبنی بر تلاش حکومت افغانستان برای برگزاری لویه جرگه به منظور تداوم کار حکومت، حقیقت ندارد و شایعه است.

ایمل فیضی گفته است که حکومت افغانستان مصمم است که انتخابات شفاف و عادلانه‌ و بدون مداخله کشورهای خارجی در زمان معین آن برگزار کند.

قانون اساسی افغانستان، لویه جرگه را "عالی ترین مظهر اراده مردم افغانستان" و متشکل از اعضای شورای ملی، روسای شوراهای ولایتی و ولسوالی‌ها تعریف کرده است، در لویه جرگه وزیران، رئیس و اعضای دادگاه عالی و دادستان کل می توانند بدون حق رای شرکت کنند.

حکومت افغانستان هنوز زمان برگزاری لویه جرگه را مشخص نکرده است.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در شانزدهم حمل/فروردین سال 1393 برگزار شود. منتقدان سیاسی دولت افغانستان گفته اند که نگران اند حکومت افغانستان با استفاده از امکانات دولتی روند انتقال سیاسی را مهندسی کند و برای تداوم قدرت خود راه باز کند.

مطالب مرتبط