کمیسیون مشترک شورای ملی برای تصویب قانون انتخابات تشکیل شد

Image caption مجلس نمایندگان افغانستان قانون انتخابات را در اول جوزا تصویب کرده بود

کمیسیون مشترک مجلس نمایندگان و مجلس سنا برای بحث روی مواد اختلافی قانون انتخابات تشکیل شد.

قانون انتخابات به تاریخ اول جوزا/خرداد از سوی مجلس نمایندگان تصویب شد اما نمایندگان سنا با شماری از مواد آن موافقت نکرده و آن را تصویب نکردند.

به اساس قانون اساسی افغانستان در همچو حالت باید کمیسیون مشترکی برای تصویب لایحه قانون ایجاد شود و لایحه تصویب شده این کمیسیون برای توشیح به ریاست جمهوری می‌رود.

افزودن یک کرسی برای اهل هنود در مجلس نمایندگان، تایید دوباره سهم ۲۵ درصد زنان در شوراهای ولایتی، ولسوالی و روستا که از سوی مجلس نمایندگان حذف شده بود و تغییر حوزه های انتخاباتی کوچی‌ها از ده ولایت به هفت حوزه بزرگ از مهم ترین دلایل رد لایحه قانون انتخابات از سوی مجلس سنا است.

به اساس ماده صدم قانون اساسی افغانستان اگر کمیسیون مشترک شورای ملی موفق به تصویب لایحه نشد، لایحه قانون بار دیگر به مجلس نمایندگان فرستاده می‌شود و در صورت تصویب دو ثلث کل اعضا، بدون تصویب مجلس سنا، برای توشیح به ریاست جمهوری خواهد رفت.

قانون انتخابات در مجلس نمایندگان

طرح قانون انتخابات افغانستان پس از ماه‌ها بحث با رد چند مورد پیشنهادی حکومت و افزایش چند ماده جدید در مجلس نمایندگان تصویب شده بود.

Image caption قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه حمل/فروردین ۱۳۹۳ تا کمتر از یک سال دیگر برگزار شود

مجلس، شماری از مواد پیشنهادی حکومت و از جمله شرایط نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، پارلمان و شوراهای ولایتی را از طرح حکومت حذف کرد. یکی از این مواد برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دو زبانه بودن آنها را الزامی کرده بود.

مورد دیگری که بحث‌های بیشتری را به دنبال داشت، محدود کردن حوزه‌های انتخاباتی برای انتخابات پارلمانی بود. این موضوع هم در طرح حکومت پیشنهاد شده بود، اما مجلس آن را رد کرد.

یکی از موارد جنجالی دیگر تعیین حوزه انتخاباتی ویژه کوچی‌ها بود که جنجال‌ها در این مورد، بررسی قانون انتخابات را زمستان سال گذشته از دستور کار مجلس خارج کرد.

یک مورد دیگر هم که از سوی احزاب سیاسی پیشنهاد شده بود، اختصاص دادن شماری از کرسی‌های مجلس به احزاب بود. برخی پیشنهاد کرده بودند که نیمی از کرسی‌ها و برخی هم گفته بودند سی درصد آنها به احزاب اختصاص داده شود اما این پیشنهاد در مجلس تایید نشد.

قوانین انتخاباتی افغانستان

تلاش برای تصویب قانون انتخابات افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که کار تصویب قانون تشکیل و اختیارات کمیسیون مستقل انتخابات نیز به درازا کشیده شده است.

این قانون زمانی که برای توشیح به ریاست جمهوری فرستاده شده بود، رد شد و دوباره به مجلس نمایندگان فرستاده شد.

مجلس نمایندگان افغانستان به تاریخ ۲۰ جوزا/خرداد لایحه قانون تشکیل و اختیارات کمیسیون مستقل انتخابات را با قبول بعضی تعدیلات ریاست جمهوری دوباره تصویب کرد و به مجلس سنا فرستاد.

برای تصویب این قانون نیز کمیسیون مشترکی از دو مجلس ایجاد شده که بحث روی مواد اختلافی آن را پیش می‌برند.

تصویب قوانین انتخاباتی در حالی طولانی می‌شود که احزاب و نهادهای مدنی تصویب هرچه زودتر آن را برای برگزاری یک انتخابات شفاف لازمی می‌خوانند.

کمیسیون مستقل انتخابات نیز هشدار داده که این قوانین باید هر چه زودتر پیش از آغاز رخصتی‌های شورای ملی تصویب شوند، اگر نه انتخابات سال آینده به اساس فرامین انتخاباتی برگزار خواهد شد.

رخصتی های اعضای شورای ملی باید سر از ۱۵ سرطان/تیر آغاز می شد اما هردو مجلس افغانستان این تعطیلی ها را به خاطر تصویب قوانین انتخاباتی به تعویق انداختند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه حمل/فروردین ۱۳۹۳ تا کمتر از یک سال دیگر برگزار شود.

مطالب مرتبط