متهمان تجاوز گروهی به نوجوان بامیانی بازداشت شدند

Image caption بامیان یکی از آرام ترین ولایت های افغانستان است

عبدالرزاق ایلخانی فرمانده پلیس ولایت بامیان در مرکز افغانستان گفته که شش فرد متهم به تجاوز جنسی گروهی به یک پسر نوجوان باز داشت شده‎اند.

این افراد پس از آن بازداشت شدند که تصاویر ویدئویی از جریان تجاوز جنسی آنها به این نوجوان هفده ساله در میان مردم پخش شد و خانواده قربانی به پلیس شکایت کرد.

آقای ایلخانی به بی‎بی‌سی گفت که آنچه را که پلیس در این مورد باید انجام می‎داد، انجام داده و حالا بقیه کارها مربوط به نهادهایی قضایی است.

اصل داستان به روز بیست و نهم جوزا/خرداد باز می گردد ـ روزی که این دانش آموز کلاس یازدهم مدرسه برای جمع کردن هیزم به دامنه کوهی در ولسوالی کهمرد رفت، ولی در بازگشت، آنگونه که پدرش می‎گوید، متهمان راهش را گرفتند و به او تجاوز کردند.

خبر این تجاوز مخفی نگهداشته شد و حتی خود قربانی به کسی چیزی نگفت، اما تصاویر ویدئویی که توسط موبایل گرفته شده بود، تا کم‎تر از ده روز دیگر در میان مردم دست به دست شد و سرانجام به دست پدر قربانی رسید.

پدر این نوجوان به بی‎بی‎سی گفت: "این خبر را بچه نزد خود مخفی نگهداشته بود. بعد از چند روز ما از طریق نوار ویدئویی که در بازار پخش شده بود، این خبر را پیدا کردیم. بعد از بچه پرسیدم که قضیه از چه قرار است. دیگر او نتوانست که آن را پنهان کند و این واقعیت را گفت این کار در حقش شده است."

این پدر می‎گوید که این تصاویر به صورت گسترده‎ای در میان مردم پخش شده است ـ چیزی که محتوای آن در جامعه سنتی افغانستان بیانگر رویدادی بسیار دردناک و مایه شرم‎ساری دانسته می‎شود.

وقتی این تصاویر را او به فرمانده پلیس کهمرد نشان داد، پلیس اقدام به بازداشت متهمان تجاوز جنسی به این نوجوان کرد. پدر قربانی گفت: "فرمانده پلیس به صورت جدی اقدام کرد و از صبح تا نماز شام همه شش نفر را گرفت و به زندان انداخت."

نگرانی

یک مقام پلیس در کهمرد گفت که از شش نفری که بازداشت شده‎اند، سه تن "زیر سن" هستند که به دادستانی کودکان فرستاده شده و سه تن دیگر بالاتر از ۱۸ سال دارند که به دادستانی عمومی معرفی شده‎اند- موضوعی که قناعت دادستانی را فراهم نکرده است.

محمد هاشم دادستان کهمرد به بی‎بی‎سی گفت که او از پزشکی قانونی خواسته که سن این افراد را مشخص کند، اما تا حال نتیجه آزمایش‎های پزشکی قانونی مشخص نشده است.

در این میان نگرانی پدر قربانی این است که متهمان با افسران پلیس و کارمندان دیگر نهادهای دولتی نسبت دارند. او گفت: "آنها بستگان مقامات هستند." اما پلیس تاکید دارد که "جرم یک عمل شخصی است." یک مقام پلیس تایید کرد که به جز یک تن از متهمان بقیه هر چند با مسئولان امنیتی از یک روستا هستند، اما نسبتی با آنها ندارند.

پخش شدن نوار ویدئویی و خبر تجاوز جنسی به این نوجوان خشم خانواده او و مردم کهمرد را برانگیخته است. پدر قربانی گفت که اگر به این موضوع رسیدگی نشود، شاید مردم دیگر به سادگی جرات نکنند که فرزندان خود را به مکتب بفرستند.

این مرد خواستار اجرای "اشد مجازات" در مورد متهمان شده و علاوه بر او، دهها تن از روحانیان محلی و مردم در همایشی درخواست کردند که متهمان از کوه پایین انداخته شوند یا زیر دیوار شوند. اما دادستان کهمرد گفت که فکر نمی‎کند که چنین حکمی در مورد آنها صادر شود.

محمد هاشم گفت که هر چند متهمان "به جرم خود اعتراف کرده‎اند"، اما آنها محکوم به اعدام نخواهند شد، بلکه اگر آنها گناهکار تشخیص داده شوند، دادگاه آنها را محکوم به تحمل حد اکثر ۱۵ تا ۱۷ سال زندان خواهد کرد.

مطالب مرتبط