نیویورک تایمز از احتمال خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان خبر داد

Image caption افغانستان، نگران است که دولت آمریکا در تلاش است درغیاب نمایندگان افغانستان با گروه طالبان و حامیان آنها در پاکستان مذاکره کند

گزارش‌ها به نقل از مقام‌های آمریکایی و اروپایی حاکی از آن است که آمریکا گزینه خروج کامل از افغانستان را مورد بررسی جدی قرار داده است. این در حالیست که دولت افغانستان مقاله منتشر شده در نیویورک تایمز را فشاری بر دولت افغانستان و اذهان عامه مردم این کشور خوانده است.

روزنامه نیویورک تایمز، به نقل از مقام‌های آمریکایی و اروپایی نوشته است که دولت آمریکا از روند پیشرفت مذاکرات بر سر موافقتنامه امنیتی سرخورده شده است و خروج کامل نیروهایش از افغانستان، بعد از سال ۲۰۱۴ را مورد بررسی جدی قرار داده است.

روابط میان کابل و واشنگتن ماه گذشته بعد از گشایش "دفتر" طالبان در قطر رو به سردی گذاشت. حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان ناراحت از اتفاقات در دوحه، مذاکرات برسر موافقتنامه امنیتی را به تعلیق در آورد و آن را مشروط به آغاز مذاکرات مستقیم شورای صلح با گروه طالبان کرد.

افغانستان، نگران است که دولت آمریکا درغیاب نمایندگان افغانستان با گروه طالبان و حامیان آنها در پاکستان مذاکره کند.

گزینه خروج مطلق نیروهای آمریکایی پس از ۲۰۱۴ قبلا به عنوان بدترین گزینه و یک ابزار برای مذاکره با دولت آقای کرزی محسوب می شد ولی حالا، نظر به نوشته نیویورک تایمز، این گزینه به عنوان راه بدیل مورد بررسی جدی مقام های آمریکایی قرار دارد.

مقام‌های آمریکایی و اروپایی هشدار داده اند که هنوز هیچگونه تصمیمی در این مورد گرفته نشده است، و هدف نهایی هنوز هم امضای موافقتنامه بلند مدت امنیتی میان افغانستان و آمریکاست.

در مقاله نیویورک تایمز آمده است که، شرایط سخت دو طرف، مذاکرات در باره موافقتنامه امنیتی دو جانبه را دشوارتر کرده است، احتمال تکرار آنچه در عراق اتفاق افتاد هم وجود دارد که دو طرف به توافق نرسیدند و نیروهای آمریکایی از عراق به طور کامل خارج شدند.

خواست‌های دولت افغانستان

ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهور افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که دولت آقای کرزی هیچ عجله‌ای برای امضای این موافقتنامه ندارد.

آقای فیضی می افزاید:"موافقتنامهء امنیتی باید در بر گیرندهء منفعت‌ها خواسته‌ها و ضرورت های هردوکشور باشد به طوری که مورد قبول هردوجانب قرار گیرد".

مقام‌های افغان قبلا اعلام کرده بودند که به منظور نهایی شدن مذاکرات موافقتنامه امنیتی، دولت آمریکا باید ضمانت‌هایی را به دولت افغانستان بدهد، از جمله تامین صلح و امنیت در افغانستان، تقویت نیروهای امنیتی، اعم از زمینی و هوایی و ضمانت‌هایی برای تقویت اقتصاد این کشور.

دولت افغانستان اعلام کرده است فیصله نهایی در مورد موافقتنامه دوجانبه امنیتی را لویه جرگه خواهد گرفت.

آقای فیضی می‌گوید که این نماینده‌های مردم افغانستان خواهند بود که سرنوشت پایگاهای نظامی، حضور نیروهای آمریکا را بعد از ۲۰۱۴ و بررسی ضمانت‌های آمریکا را تعیین خواهند کرد.