دولت افغانستان برای تحویل‌گرفتن پایگاه آمریکایی در هلمند ابراز آمادگی کرد

Image caption بازرس ویژه آمریکا (سیگار)، برای جلوگیری از هدر رفتن پول‌، جعل و سو استفاده از عملیات ها و برنامه های آمریکا در بازسازی افغانستان فعالیت می‌کند

یک گزارش تازه دولت آمریکا از مصرف پول‌های این کشور در برنامه های توسعه‌ای که غیرضروری عنوان شده، پرده برداشته است.

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار)، گفته است که آمریکا ۳۴ میلیون دلار را صرف ساختمان یک پایگاه نظامی‌ در هلمند کرده که تا هنوز مورد بهره برداری قرار نگرفته است.

در یک گزارش تازه بازرس ویژه آمریکا از بازسازی افغانستان آمده است که این ساختمان برای مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی در حوزه جنوب غرب افغانستان طراحی شده بود که بنابر دلایل نامعلومی همچنان استفاده نشده است.

جان ساپکو، بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان گفته است که فرماندهان نظامی در ماه مه سال ۲۰۱۰ میلادی تاکید کرده‌اند که هیچ نیازی به چنین تسهیلاتی ندارند اما با وجود اینهمه کار این ساختمان تا سال ۲۰۱۳ میلادی، ادامه پیدا کرد و تکمیل شد.

مقام های نظامی به بازرس ویژه آمریکا گفته‌اند که پروژه ساختمان نظامی در هلمند "نمونه‌ای از مشکلات" در تاسیس پایگاه‌های نظامی در افغانستان است که وقتی کار ایجاد یک ساختمان نظامی شروع شد، "مشکل است که متوقف شود."

آقای ساپکو به نقل از مقام‌‎های آمریکایی گفته است: "این پایگاه برای تقسیمات نظامی طراحی شده بود و قبل از شروع کار، تصمیم گرفته شد که این ساختمان نباید ساخته شود اما به طور نا معلومی کار ادامه پیدا کرد و ساختمان تکمیل شد."

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان ابراز نگرانی کرده است که این پروژه نشان می‌دهد که در افغانستان پول در بخش هایی هدر رفته که امکان جلوگیری آن وجود داشته است.

او همچنین گفته که حالا مقام‌های نظامی آمریکایی روی این فکر می‌کنند که با توجه به خروج نیروهای خارجی از افغانستان و کاهش سربازان، این ساختمان نظامی را یا تخریب کنند و یا هم به دولت افغانستان بسپارند.

آقای ساپکو گفته که با هر دو گزینه با مشکل رو به رو هستند چون از یک سو دولت افغانستان ظرفیت نگهداری این پایگاه را ندارد و از سوی دیگر کار تخریب دشوار و هدر رفتن ۳۴ میلیون دلار پول است.

با وجود این نگرانی‌ها اما دولت افغانستان می‌گوید که توانایی تحویل گیری این ساختمان نظامی را دارد.

ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان در یک تماس تلفنی به بی‌بی‌سی گفت که آماده اند مسئولیت نگهداری این ساختمان را از نیروهای آمریکایی به عهده بگیرند.

Image caption سیگار گفته است که ساختمان نظامی هلمند، از مجهزترین ساختمان‌هایی است که در افغانستان وجود دارد.

آمریکا هنوز تصمیم قطعی خود را در مورد سرنوشت این ساختمان نظامی اعلام نکرده و مشخص نیست که این ساختمان را تخریب می‌کند و یا در اختیار دولت افغانستان قرار می‌دهد.

دولت افغانستان تا سال ۲۰۱۴ میلادی برای خروج نیروهای نظامی خارجی آمادگی می‎‌گیرد و انتظار دارد که نیروهای بین‌المللی پس از خروج از افغانستان، تجهیزات و پایگاه های خود را در اختیار نیروهای امنیتی افغانستان قرار بدهد.

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان گفته‌است که ساختمان پایگاه نظامی هلمند برابر با معیارهای آمریکا ایجاد شده و از مجهز ترین ساختمان‌های نظامی در افغانستان است که با ۶۴ هزار فوت مربع مساحت گنجایش ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر را دارد.

مطالب مرتبط