یک هلیکوپتر نیروهای ناتو در شمال افغانستان 'فرود اضطراری' کرد

Image caption ولایت بغلان در شمال افغانستان، ولسوالی های نا امن دارد

نیروهای حافظ صلح و یاری امنیت در افغانستان (آیساف) تایید کرده اند که اواخر شب گذشته یک هلیکوپتر متعلق ناتو در ولایت بغلان در شمال افغانستان به علت بروز اشکال فنی، ناچار به فرود اضطراری شد.

ول گریف، از سخنگویان آیساف در گفتگویی با بی‌بی‌سی گفت که در محل فرود اضطراری نشانه‌ای از تحرک مخالفان مسلح دولت افغانستان و گروه طالبان گزارش نشده است.

او افزود که در این رویداد به هیچ‌ یک از سرنشینان هلیکوپتر، آسیب جدی وارد نشده‌است.

این سخنگوی آیساف گفت که به دلیل مسایل امنیتی نمی‌تواند در مورد مشخصات هلیکوپتر جزییات بیشتری بدهد.

در همین حال، جاوید بشارت سخنگوی والی بغلان گفته است که یک هلیکوپتر نظامی نیروهای خارجی حوالی ساعت ۱۲ شب به وقت محلی هنگام "عملیات شبانه" مشترک، دچار مشکلات فنی شد و در ولسوالی بورکه این ولایت نشست اضطراری کرد.

آقای بشارت افزود که در این "عملیات شبانه"، نیروهای خارجی و افغان اشتراک داشتند و سه تن از مخالفان مسلح دولت افغانستان را هم بازداشت کردند.

Image caption دو سال پیش در سقوط یک هلیکوپتر شینوک در ولایت میدان وردک، سی و هشت نظامی افغان و خارجی کشته شدند

گروه طالبان با ارسال یک نامه خبری به رسانه‌ها گفته است که شام گذشته یک هلیکوپتر از نوع "شینوک" آمریکایی را در ولسوالی بورکه سرنگون کرده و ۲۷ نظامی آمریکایی را کشته اند.

گروه طالبان گفته است که سربازان آمریکایی می‌خواستند طالبان را غافلگیر کنند که در کمین آنان افتادند.

دو سال پیش در سقوط یک هلیکوپتر نوع شینوک آمریکایی در ولایت میدان وردک در غرب کابل، سی و هشت نظامی آمریکایی و افغان کشته شدند، در آن زمان گروه طالبان مسئول سرنگونی هلیکوپتر شینوک شناخته شدند.

بغلان از ولایت های نسبتا نا امن در شمال افغانستان است و مقام های این ولایت گفته اند که به دلیل افزایش فعالیت های شورشیان اخیرا نیروهای امنیتی افغان و سربازان خارجی عملیات های شبانه مشترک را راه‌اندازی کرده اند.

مطالب مرتبط