حمله انتحاری در شمال کابل تلفاتی برجای گذاشت

Image caption فرمانده پلیس کابل گفته که قربانیان رویداد سرنشینان یک خودروی کوچک بوده‌اند

مرکز فرماندهی پلیس کابل گفته است که در یک حمله انتحاری در شمال کابل، پایتخت، دست کم سه نفر کشته شده و دو نفر دیگر زخمی شده اند.

پلیس کابل گفته که اجساد قربانیان این حمله انتحاری سوخته و شناسایی آنان دشوار شده است.

حشمت الله ستانکزی سخنگوی فرماندهی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت که این رویداد حوالی ساعت ۱۰ قبل از ظهر به وقت محلی در نزدیکی یک ایست بازرسی پلیس، رخ داده است.

آقای ستانکزی افزود که عامل انتحاری سوار بر یک موتر خودرو بود و بی اعتنا به هشدار توقف پلیس، موتر حامل خود را در چند قدمی پاسگاه ایست و بازرسی منفجر کرد.

سخنگوی فرماندهی پلیس کابل افزود که بررسی‌های پلیس برای مشخص شدن اینکه سرنشینان موتر، غیرنظامیان بوده‌اند و یا همکاران حمله‌کننده انتحاری، جریان دارد.

در همین حال، ژنرال محمد ایوب سالنگی فرمانده پلیس کابل گفته است که لحظاتی پس از اینکه نیروهای امنیتی به عامل انتحاری مشکوک شدند، فرد انتحاری مواد جاسازی شده در موتر حامل خود را منفجر کرد.

آقای سالنگی در صفحه تویتر خود نوشته است که قربانیان این حمله انتحاری، مسافران خودرو کوچکی بودند که از محل عبور می‌کردند.

حمله انتحاری، در شاهراه کابل-پروان که پایتخت را به ولایات شمالی افغانستان وصل می‌کند رویداده است. این شاهراه یکی از پر رفت و آمد ترین مسیرهای کشور است که روزهای جمعه ازدحام بیشتری دارد.

Image caption در اولین روز ماه رمضان، دست کم هفده نفر در انفجار ماین کنارجاده کشته شدند

از آغاز ماه رمضان این نخستین حمله انتحاری در کابل است، مسئولیت این رویداد را تاکنون کدام گروهی به عهده نگرفته است.

اخیرا منابعی از گروه طالبان در تماس با شماری از رسانه‌های افغانستان گفته‌اند که در جریان ماه رمضان از حملات انتحاری و عملیات نظامی علیه نیروهای امنیتی افغان و سربازان خارجی دست نخواهند کشید.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در پیام تبریکی به مناسبت ماه رمضان، از طالبان و دیگر مخالفان مسلح دولت افغانستان خواست که در جریان این ماه "سلسله جنگ و انسان کشی" را متوقف کنند و سبب "رنج و عذاب" مردم افغانستان نشوند.

با این همه، همزمان با آغاز ماه رمضان در دو سه روز اخیرا حملات انتحاری و وقوع انفجار در نقاط مختلف کشور از جمله در هرات با دست کم ۱۷ کشته و در هلمند با پنج کشته، همچنان ادامه داشته است.

قربانیان رویدادهای اخیر در افغانستان، نیروهای پلیس و غیرنظامیان بوده‌اند.

مطالب مرتبط