روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۳ سرطان

تصویب قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت های کمیسیون انتخابات و مشکلات موجود بر سر راه گفتگوهای کابل و واشنگتن بر سر راه مذاکرات برای بستن قرارداد امنیتی، از مسایل اصلی روزنامه چاپ امروز کابل است.

هشت صبح با اشاره به تصویب قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت های کمیسیون مستقل انتخابات نوشته که حالا مشخص نیست که این قانون پس از آن که از خم و پیچ های نهادهای اجرایی دولت و دو مجلس شورای ملی بیرون آمد، تا چند روز دیگر منتظر امضای رئیس جمهوری خواهد ماند.

این قانون دیروز، شنبه ۲۲ سرطان/تیر پس از حل اختلافها مجلس نمایندگان و مجلس سنا در نشست کمیته مشترک هر دو مجلس، رسماً تصویب شد و به ریاست جمهوری فرستاده شد. حالا حامد کرزی رئیس جمهوری پانزده روز فرصت دارد که این قانون را تصویب یا رد کند.

هشت صبح افزوده که گروههای سیاسی، جامعه مدنی و جامعه جهانی موفقیت انتقال امنیتی و اقتصادی منوط به انتقال مسالمت آمیز و موفقانه سیاسی است و آقای کرزی هم در هر نشست و جلسه‌ای بر تعهد خود بر برگزاری انتخابات شفاف تاکید می‌کند، اما در عمل گامهای امیدوارکننده در این زمینه برداشته نشده است.

به باور سرمقاله‌نویس هشت صبح، اگر تا حال قانون‌های مربوط به شیوه برگزاری و ساختار نهادهای انتخاباتی تصویب می‌شد، سرنوشت انتخابات بیشتر روشن می‌شد و مردم هم امیدوارتر می‌شدند. به نظر نویسنده، نگرانی این است که ممکن است رئیس جمهوری باز هم فرمان تقنینی صادر کند و برانتخابات بر اساس اصول این فرمان برگزار شود.

هشت صبح در ادامه یادآور شده که حامد کرزی در چنین وضعیتی "مسئولیت تاریخی" دارد تا سهم خود را در برگزاری انتخابات سالم و شفاف ادا کند. روزنامه تاکید کرده که رئیس جهموری باید منافع مردم را نسبت به منافع یک تیم یا یک جناح ترجیح دهد.

اطلاعات روز نوشته جنجال‌هایی که در چند انتخابات گذشته به میان آمد، ناشی از نبود قانون‌های مصوب بود و در سال‌های گذشته نهادهای انتخاباتی مجبور بودند که بر اساس فرمان‌های تقنینی رئیس جمهوری عمل کنند و این امر منجر به بروز "بحران‌های جدی" در کشور شده بود.

روزنامه ابراز امیدواری کرده که قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات از سوی رئیس جمهوری امضا و به مرحله اجرا گذاشته شود. به باور روزنامه، در صورت اجرایی شدن این قانون، دیگر نهادهای انتخاباتی نخواهند توانست که هر گونه که خود خواست یا بر اساس دستورالعمل‌های حکومت عمل کنند.

به نظر سرمقاله‌نویس اطلاعات روز، تاکید بر استقلال کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی در این قانون امری مفید در راستای افزایش شفافیت انتخابات و جلوگیری از بحران‌های سیاسی در این مورد است. به نوشته روزنامه، این مساله دست قوه اجراییه و قضائیه در انتخابات را هم کوتاه کرده است.

روزنامه ویسا در سرمقاله خود با عنوان "لویه جرگه تنها راه موجود برای تمثیل اراده ملی" نوشته تنها راهی که برای نجات از وضعیت کنونی افغانستان در دست هست، برگزاری لویه جرگه است. به باور نویسنده، دولت و ملت می‌توانند به وسیله جرگه به عنوان یک "سنت مقدس" به تصمیم ملی برسند و غیر از این دیگر راهی نیست.

سرمقاله‌نویس ویسا معتقد است که در مورد مسایل مهم ملی اثرگذاری جرگه و مشروعیت تصمیم‌های آن، نسبت به اثرگذاری و مشروعیت هر نهاد دیگر بیشتر است. به نوشته روزنامه، دلیل آن این است که جرگه شامل نمایندگان و بزرگان همه مردم می‌شود و آنها بر اساس حدیث پیامبر هیچ تصمیم باطلی اتخاذ نمی‌کنند.

ویسا همچنین نوشته که هر چند حکومت فرصت‎های بسیاری را برای بیرون رفت از وضعیت پیچیده کشور از دست داده، اما هنوز هم راه برگزاری جرگه به روی آن باز است، ولی این راه حل هم با مشکلاتی روبرو است. به نظر روزنامه، مشکل اصلی مخالفت آگاهانه همگان با جرگه است. به نظر روزنامه، این که حامد کرزی رئیس جمهوری از جرگه با دلهره یاد می‌کند، ناشی از همین مخالفت‌ها است.

جبهه ملی نشریه هفتگی جبهه ملی در تیتر مطلب نخست خود از قول احمدضیا مسعود رئیس این جبهه نوشته که "جرگه راه حل نیست" و در توضیح آن گفته که بزرگان و کسانی که در افغانستان حکومت می‌کنند به پدیده‌های مدرن سیاسی اعتقادی ندارند و به ارزش‌های سنتی در عرصه سیاسی تاکید دارند. آقای مسعود تاکید کرده که در مورد امضای قرارداد امنیتی با آمریکا باید با پارلمان و گروه‌های سیاسی مشورت شود و نه با لویه جرگه سنتی.

این نشریه در مطلب دیگری به قلم محمدموسی جعفری استاد دانشگاه، بخشی از مشکلات در مورد بستن قرارداد امنیتی با آمریکا را ناشی از چالش‌هایی دانسته که به نظر او بر سر راه فهم دولت افغانستان از نظام بین‌الملل وجود دارد: "مشکل اساسی در عملکرد دولت حرکت سلیقه‌ای و التقاطی می‌باشد که بیانگر ضعف و ناتوانی درک نظام بین‌الملل موجود و نظام بین‌المللی مطلوب می‌باشد."

مقاله‌نویس جبهه ملی افزوده: "در عین حالی که ما به دنبال همکاری با کشورهای منطقه و جهان هستیم و جلب حمایت آنان را در روند سیاسی کشور خواستاریم و تا ایجاد پایگاه نظامی با آنها پیش رفته‌ایم، اما از جانب دیگر الزامات همکاری با جامعه جهانی را نفی می‌کنیم و هر روز با اتهام‌زنی و ایجاد سوء ظن فضای بی‌اعتمادی را گسترش می‌دهیم." آقای جعفری معتقد است که این وضعیت آینده کشور را با چالش جدی مواجه می‌کند.

اما محمدجواد سلطانی در سرمقاله روزنامه جامعه باز نوشته که جدال‌های سیاسی افغانستان و آمریکا به مراحل سرنوشت‌ساز خود نزدیک می‌شود. به نظر نویسنده، توقف گفتگوهای دو طرف در این مورد و طرح "گزینه صفر" در مورد خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان نشانه‌هایی از نزدیک شد این مرحله از جدال‌ها است.

نویسنده معتقد است که خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان می‌تواند "فروپاشی سیاسی" را در این کشور به دنبال داشته باشد و چنین فروپاشی رویدادی نیست که تنها در داخل این کشور مهار شود، بلکه "شکست غرب" در مبارزه با تروریسم تلقی خواهد شد و پیامدهای آن دامن کشورهای همسایه و کشورهای غربی را هم خواهد گرفت.

مدیر مسئول جامعه باز افزوده که مسئولیت کنشگران سیاسی افغانستان را هم نباید نادیده گرفت، هر چند که "کارگزاران سیاسی ما خرد و توانایی پاسخگویی به مسایل پیچیده و دشوار را ندارند". نویسنده تاکید کرده که آنان نباید شرایط بحرانی کشور و نیازهای آن به حمایت‌های جامعه جهانی را به فرصتی برای "اخاذی‌های سیاسی غارت سرمایه‌های اقتصادی" مردم افغانستان تبدیل کنند.

مطالب مرتبط